Човешките гени, определящи предпочитания за него режим на сън и бодърстване, влияят и на работата на неговия мозък и дори на времето на смърт, твърди ученият Митчъл Мофит.

Биолозите открили комбинация гени, наречена PER1, благодарение на която още преди раждане в човека е заложена информация за това кога ще е най-продуктивен – сутрин или вечер. Освен това те доказали и влиянието на PER1 за времето на смъртта. Според биолозите чучулигите имат повече шансове да си отидат от живота около 11 сутринта, а совите – около 6 вечерта.

Совите обичат да си поспиват по-дълго, а след събуждане те са малко продуктивни, заради което губят първата половина на деня. Докато чучулигите – напротив, от сутринта са активни и позитивни, благодарение на което са по-малко подложени на депресии, преяждане и зависимости от алкохола и никотина.

Вътрешните часове влияят и на структурата на мозъка, твърдят биолозите. Совите имат по-малко бяло вещество, което се компенсира от повишеното съдържание на кортизол – хормона на стреса. Това ги принуждава да реагират по-остро на неприятностите. Совите пък са по-големи авантюристи и често по-успешни във финансовите дела, тъй като са с по-високо ниво на креативност, обучаемост и склонност към риск.

Учени от Харвардското медицинско училище наскоро установиха, че недоспиването погубва кариерата. Подобни усложнения се отнасят най-вече за хората, които живеят в по-сурови зимни условия и недостиг на светлината. Безспорно, да си чучулига в такива условия, никак не е леко!