Изкуственото понижаване на концентрацията на протеина рилин в кръвта предотвратява развитието на множествена склероза. Това уверяват американски учени от Тексаския университет, опирайки се на резултати от проучване, публикувано в научното списание Science Translational Medicine.
Експериментите с гризачи показали, че манипулирането на този протеин дава възможност да се намали тежестта на симптомите на множествена склероза.
Още през 1997 г. експертите за първи път забелязали рилина, който е отговорен за развитието на мозъка и за образуването на връзки между нервните клетки в периода на растеж. Още тогава те открили, че излишъкът от този протеин води до негативни последици от страна на кръвоносните съдове. Резултатът бил развитието на атеросклероза.
Рилинът влияе на молекулите в стените на кръвоносните съдове, които улавят моноцитите. Това са бели кръвни клетки, които отговарят за естествената имунна защита. В резултат моноцитите не могат да упражняват своя противовъзпалителен ефект. Наблюденията показали, че с понижаване на концентрацията на рилин улавянето на моноцитите намалява, което води до затихване на възпалителните процеси.
При множествената склероза в различни участъци на мозъка се натрупват възпалителни плаки. В зависимост от локализацията на плаките болестта започва с различни симптоми - зрителни нарушения, мускулни слабост, загуба на движение. Болестта протича на тлъсъци. Наблюдават се периоди на обостряне и периоди на относително затихване на симптомите.
Учените са установили, че концентрацията на рилин в кръвта има връзка с хода на множествена склероза. Във фазата на обостряне концентрацията на рилина в кръвта нараства, а в периодите на затихване - намалява. Това дава възможност чрез проследяване серумното ниво на рилина да се проследява хода на заболяването. От друга страна, ако се намерят медикаменти, блокиращи нивото на релина, може да се открият нови перспективи за лечението на заболяването.
Коментари