За да може да изсмучете от главата си максималното, натрупано по времето на активна мозъчна дейност - било при учениците, било по време на сесии при студентите, било при подготовка на важен отчет в работата – за всичко това трябва да снабдите мозъка с най-различни витамини и минерали. За благодарност той ще заработи като часовник!
Не, не бързайте да тичате в аптеката! Не е задължително да купувате специални витаминни комплекси, подобряващи мозъчната дейност. Много по-важно е да знаете от какво точно се нуждае мозъкът и да вземете всичко необходимо от хранителните продукти, съставяйки си правилното меню. Хубавото е, че много от полезните за мозъка храни, са необходими и за други системи в организма. А освен това болшинството от тези храни са и вкусни!
Витамини от група В. Тъкмо тези витамини поддържат централната нервна система и вземат непосредствено участие в обогатяването на мозъчните клетки с кислород – без достатъчното им количество вниманието се разсейва, паметта се влошава, мислите се губят, мозъкът старее рано.
Витамин В1 (тиамин) влияе на способността да запомняме информацията. А недостигът му влияе зле на работата на мозъка – коордиа)нацията се нарушава, паметта намалява, появява се депресия и безсъние.
Най-богати на витамин В са слънчогледовите семки, сушените билки и подправки, свинските пържоли, боровите ядки, шам-фъстъкът, макадамията, рибата, пекани - северноамериканската разновидност на орехите, овесът, лененото семе, кафявият ориз, аспержите.
Витамин В2 (рибофлавин) ускорява умствените реакции. При недостиг на този витамин човек по-бавно мисли, изпитва постоянно главоболие, слабост, сънливост, бързо се уморява.
Източник на витамин В2 са месните и млечни продукти. На вегетарианците се препоръчват специални витаминни комплекси, които се продават в аптеките.
Витамин В3 (никотинова киселина) отговаря за оперативната памет. Ако в храната ви този витамин е в недостатъчно количество, то освен влошаване на паметта, ще се появят и проблеми с концентрацията и ще изпитвате постоянна умора.
Ядките, маята, яйченият жълтък, бобовите храни, елдата, зеленчуците със зелен цвят, както и говеждият дроб са продуктите с предостатъчно количество витамин В3.
Витамин В5 (калциев пантотенат) отговаря за дългосрочната памет, тъй като участва в предаване на импулсите между мозъчните неврони. А тъкмо на това се основава работата на целия мозък. Този витамин има стратегическо никотиновото влияние значение най-вече за пушачите, тъй като изработва антитела, защитаващи мозъка от последствията на. Същото се отнася и за алкохола.
Витамин В5 може да намерите в граха, в ядките и най-вече в лешниците, в зелето, млякото, яйцата и в черния дроб. Трябва обаче да помните, че термичната обработка на тези продукти смъква наполовина съдържанието на витамин В5 в тях.
Витамин В6 (пиридоксин) повишава интелекта. Принципът му на действие е аналогичен на този на витамин В5. А недостигът му влияе върху реакцията и скоростта на мислене, влошава съня, появява се повишена безпричинна тревожност и раздразнителност.
Може да си го набавите чрез ядките, зърнените, бобовите, млечните храни и яйцата. Витамин В6 се съдържа и в бананите, картофите и зелето.
Витамин В9 (фолиева киселина) помага за увеличаване скоростта на мислене. Дефицитът на витамин В9 причинява бърза уморяемост, човек изпитва необосновани страхове, страда от безсъние, изпитва апатия и го заплашва анемия.
Гъби, мляко, сирене, овнешко, говеждо, тиква, кайсии и бобови храни могат да ви набавят този витамин.
Витамин В12 (цианокобаламин) превежда информацията от кратковременната памет до дълговременната и регулира превключването на организма от режим на сън в режим на бодърстване и обратното. За недостига на този витамин свидетелстват редица симптоми, като объркване, различни нарушения на зрението, сънливост, хроническа умора, главоболие и главозамайване, раздразнителност, халюцинации и дори загуба на памет.
Витамин В12 се съдържа в много продукти. Това са водораслите, херингата, стридите, говеждото, пуешкото, пилешкото, сиренето и млякото.
Не само витамините от група В обаче са нужни на мозъка ни. Нужни са ни още:
Витамин D. Този витамин обикновено се асоциира с профилактика срещу рахит. Освен това обаче витамин D предпазва мозъка от образуването на тумори и е отлична профилактика срещу атеросклероза, тъй като запазва еластичността на кръвоносните съдове и на капилярите.
Източник на витамин D е рибеното масло, яйченият жълтък, магданозът, млечните продукти.
Витамин Е заздравява стените на капилярите, предпазва мозъчните тъкани от свободните радикали и токсини, пази мозъка от дегенеративни процеси. Недостигът на този витамин веднага се отразява на паметта, мозъкът става невъзприемчив към новата информация. Такъв човек се отличава с агресивност, стремителни спадове на настроението, безпричинна раздразнителност.
Много витамин Е ще намерите в растителното масло, ядките, млякото, яйцата, овесените ядки, черния дроб и бобовите храни.
Витамин С. Че къде без него! От достатъчното му количество в организма зависи ефективното усвояване на витамините от група В. Витамин С е антиоксидант, който защитава организма от психични и физически претоварвания.
Съдържа се в цитрусовите плодове, зелето, ябълките, касиса, кайсиите, червените пиперки.
Той се усвоява бързо от организма, затова запасите му трябва постоянно да се попълват.
Коментари