Взаимозависимост между страстта към сладките храни и привличането от алкохола разкрили психиатри. Те открили, че такива хора се превръщат в алкохолици много по-често от останалите.
Според резултатите от най-новите изследвания, потенциалните пияници по-често заменят силните напитки с парчета торта, доколкото и едното, и другото спомагат за изработването на ендорфин и допамин – хормоните на щастието и сладострастието.
А сега да погледнем на този процес в обратна перспектива, съветват учените. Отначало в детството цялата тази “химия на удоволствието” се задвижва с помощта на сладкото, а после вече зависимите от нея хора преминават на по-силен алкохолен стимулатор. Възможни са и промеждутъчни стадии – приемане на захарни изделия и на спиртни напитки едновременно във вид на слабоалкохолни коктейли. Психиатрите обаче, ги смятат за истински провокатори на алкохолизма. Механизмите на развитие на депресиите и алкохолизма, според тях,  са взаимосвързани. Отсъствието на стимулатор предизвиква депресия. А с антидепресанти лекуват всякакви зависимости – от алкохол до тютюнопушене. Те помагат дори при спазването на диета, което също си е отказ от любимите храни, казва диетологът Александър Милър.
Специалистите отдавна са доказали, че за някои животни захарта също е наркотик.
Да научиш детето да не обича сладко обаче, е доста трудно. Почти всички детски храни са пълни със захар. Но изследванията доказват, че е възможно вкусовите стереотипи да се променят, стига родителите навреме да се заемат с това. Вместо бонбони, кифлички и торти, на малките може да се предлагат апетитни плодове, или хубав черен шоколад с минимално съдържание на захар. И в никакъв случай да не използват сладките неща като стимул и награда за детето - това ги прави още по-привлекателни и желани.