Още е пролет, а пазарите са пълни със свежи плодове и зеленчуци. Много от тях са стимулирани изкуствено, за да се появят по щандовете преди естественото време, в което растат. Което значи само едно: съдържат доволно количество нитрати и пестициди.

Възможно ли е поне частично да отстраним нитратите и пестицидите? Да, възможно е, като правилно мием и прочистваме плодовете и зеленчуците. Как точно – ще разберете по-долу.

Зелето. Голяма част от нитратите в него се намират в най-горните листа и в кочана, затова трябва да ги отстранявате.

Картофи. В картофа нитратите се събират под кожата и в сърцевината на грудката, затова е добре още щом водата, в която ги варите кипне, да я излеете веднага.

Тиквички, краставици, патладжани. Краставиците трябва да са с нежен тревист цвят, ако са тъмнозелени, това значи, че са пренаситени от нитрати. Затова внимавайте, когато избирате зеленчука. Първите тиквички и патладжани трябва да се обелват. Изрежете и областта около дръжките – това е най-отровното място.

Салата, маруля, магданоз, копър. Най-много химикали се натрупват в жилите е в дръжките им, които не бива да се ядат. Зеленината винаги много активно просмуква нитратите, затова преди да ги добавите в салатата, ги накиснете за около час във вода.

Домати. Колкото по-дебела е кожата на домата, толкова повече химикали той съдържа. Не купувайте домати в оранжево-червен цвят, които изглеждат недозрели. Бялата вътрешност и дебелите жилки вътре са сигнал за голямо съдържание на химикали. А ако все пак ви попаднат некачествени домати, подръжте ги около час в хладка вода.

Цвекло, моркови, репички. Огромно количество нитрати се съдържат във върховете и в корените на кореноплодните, затова ги изрязвайте добре преди употреба. Не купувайте цвекло с криви или извити опашки. При морковите изрязвайте 1 см откъм опашката и напълно отстранявайте позеленялата част, защото там се съдържа голямо количество химикали.

Грозде. За да може гроздето да зрее дълго, то се обработва с фунгициди. За да отстраните това вещество, трябва много добре да измивате гроздето.

Диня. Не купувайте дини, които са разрязани наполовина и обвити във фолио – това е прекрасна почва за размножаването на бактерии и микроби. Ако динята е с гъсти жълтеникави линии по кората, значи са я наторявали яко. Може да направите малък тест: поставете парченце диня в чаша с вода за една минута. Ако водата промени цвета си, значи динята е наторявана, ако водата само помътнее – плодът е чист.

Круши и ябълки. Купувайки плодовете, първо ги вземайте в ръцете си. Ако почувствате, че  кожата им е хлъзгава и лепкава, значи са обработвани с бифенил, за да могат да се съхраняват дълго време. В Евросъюза и в Щатите бифенилът е забранен заради силните канцерогенни и алергенни свойства. Обработаните с бифенил плодове трябва задължително да се белят.