Има и такива хора, които не могат да усетят ароматите от природата, заради аносмия (загуба на обоняние). Благодарение на генна терапия обаче, вече е възможно да им се помогне, твърдят експерти от университета в Мичиган.
Екипът под ръководството на Джефри Мартенс се насочил към генетичните дефекти, за да изясни истинските причини за вродената аносмия. Проблемите с обонянието по правило възникват заради това, че косъмчетата цилии, които са разположени на повърхността на обонятелните неврони, не работят нормално. Тези влакънца трябва да улавят молекулите на летливите вещества. А нервните клетки да предават сигнала за миризмата в мозъчния център за обоняние.
Ако има мутация в гените, отговорни за цилиите, системата работи грешно и обонятелните неврони не са в състояние да разчетат миризмата. Става въпрос за гена IFT88, чийто дефект нарушава работата на цилиите.
За да проверят дали е възможно да се отстрани този дефект, учените използвали мишки, в които въвели ретровирус, внедряващ нормалния IFT88 в невроните и отделящ увредения фрагмент на ДНК.
В резултат след 10 дни животните започнали да усещат миризмата на разтворителя напълно, ръстът им се увеличил със 60% и се приближил към нормата (докато били болни, те нямали и апетит).
Според учените изпробваната терапия ще може да се използва и за лечение на поликистози на бъбреците, болести на очната ретина и на други заболявания, свързани с нарушения в работата на цилиите.
Вродената липса на обоняние е лечима
Добави коментар
‹
›
Коментари