Топлинната обработка увеличава калорийността на мазните храни, установили учени от Харвардския университет.
Способността да се извлича повече енергия от по-малък обем храна, подлагайки я на кулинарна обработка е дало на прадедите ни еволюционно преимущество пред другите примати. Експериментално е доказано, че приготвянето на храни богати на белтъчини и въглехидрати, повишава тяхната енергийна ефективност. Но по отношение на печената храна, която и така е повече от два пъти по-калорична от белтъчната и въглехидратната, такива изследвания до момента не са правени.
Емили Групман и колегите й провели експеримент с 20 лабораторни мишки, част от които в продължение на няколко седмици хранили със сурови фъстъци, а другата част – с печени. Фъстъкът е продукт, наполовина съставен от мазнини. В резултат било доказано, че ядките, подложени на топлинна обработка, са по-калорични, отколкото суровите. Мишките, получили достатъчен обем печени фъстъци, напълнели така, както и мишките, изяли много по-голямо количество сурови ядки.
Резултатите от изследването демонстрират ролята на храната за оцеляването на човека като вид – в зората на цивилизацията, в условията на дефицит на храна, възможност за получаване на много енергия от съвсем малък къс месо, решавала всичко. Освен това се появила възможност по нов начин да се погледне на ролята на кулинарната обработка на храната в бъдещи.
Готвенето е процес, помагащ ни да повишим калорийността на храната, тоест част от калориите все едно идват от нищото, отбелязва Групман. Днес ние се сблъскваме с парадокса на преяждането и на недояждането. Но променяйки начините и продължителността на топлинната обработка на храната, ние теоретично можем да влияем на степента на нейната калорийност, като я поставяме под енергийните нужди във всеки конкретен случай. Мисля, че това е действително вдъхновяващо направление за бъдещи изследвания, казва Групман.
Нека припомним, че топлинната обработка на продуктите не само увеличава тяхната калорийност, но и прави храната вредна за здравето.
Коментари