Нивото на изработвания тестостерон влияе на части от мозъка, отговарящи за регулирането на емоциите. Тази важна информация за изследващите психопатията е публикувана в Medical News Today. Смята се, че психопатията се характеризира с неспособността за съпреживяване, проява и изпитване на социални емоции като вина, смущение или срам. Психопатите могат също да не разбират, когато другият човек е изплашен. И рядко лошите неща могат да ги отблъснат!

Наскорошно изследване на холандски учени от института Дондерс показало, че психопатите не могат да контролират емоционалните си реакции, макар и да се смята, че те винаги са хладнокръвни. Учените проучили 5 престъпници-психопати. Тези от контролната група трябвало да преминат сканиране на МРТ, докато им показвали снимки на лица. Участниците трябвало да преместят джойстика от себе си, ако лицето има дружелюбно изражение. Ако изражението е недружелюбно, джойстикът трябвало да се придърпва към себе си.

За изпълнението на тази задача бил необходим контрол. При групата на здравите процедурата предизвиквала проява на определена схема от взаимодействия на миндалевидното тяло в главния мозък – центъра на емоциите, и префронталната кора. При психопатите това не се случило. Нещо повече, ако имало силно повишен тестостерон, то активността в префронталната кора силно падала, както и връзката с миндалевидното тяло, впрочем.

Това обяснява защо психопатите имат проблеми с емоциите. Възможно е да им помогне терапия, регулираща нивото на тестостерона, смятат учените.