Хората, които трудно могат да покриват дълговете си, в три пъти повече са подложени на психични заболявания. Като най-голяма заплаха за душевното им здраве носят ипотечните кредити – всеки пети длъжник страда от депресия. А на най-голям стрес заради тези проблеми са подложени 25 и 30 годишните.
Изводите са на учени от университета в Нотингъм, които установили, че стресът, предизвикан от дългове, се отразява на душевното здраве на хората. Специалистите анализирали данни за финансовото положение и психичното здраве на 10 000 британци в периода между 1991 и 2008 година. Психичното състояние на хората било оценявано с помощта на редица тестове, отнасящи се до безсънието, увереността в себе си и способността за концентрация.
Тези, които имали проблеми с погасяване на дълговете си, чувствали постоянно напрежение, безнадеждност и неспособност да вземат решения.
Най-тежки последствия за душевното здраве, причинени от дълговете, имали хората с ипотечни кредити - всеки пети от тях страдал от депресия.
Там, където е разпространена обичайната процедура по банкрутите, психичните заболявания се срещали по-рядко.
Учените смятат, че това може да е следствие от ефекта на „социалната норма”, когато човек, затормозен от кредити, се чувства по-спокоен, знаейки, че не е единствен.
Стресът от дългове смазва психиката
Добави коментар
‹
›
Коментари