Това установили италиански учени от университета в Пиза, според които физическите упражнения помагат за формирането на нови невронни връзки и така помагат на зрението.
Учените провели експеримент, демонстриращ как физическата активност действително помага на работата на главния мозък. Според Клаудия Лунги и екипът й редовните тренировки съдействат за формирането на нови проводящи пътища в главния мозък и дори помагат да се справим с амблиопията -„лениви очи“ и нарушеното зрение.
В предшестващи изследвания бе показано, че физическата активност увеличава количеството връзки между невроните в зрителната кора на мишките и така помага за подобряване на зрението им.
Експериментът на италианските учени обаче бил с хора. Всеки от двайсетте участници трябвало първо да закрие едното око с помощта на специален пластир и така да гледа филм.
След това участниците гледали същия филм, като през цялото време тренирали на велотренажор. Известно е, че закриването на едното око помага за формирането на нови зрителни връзки в главния мозък и това е едно от проявленията на невропластичността. Оказало се, че съчетанието на закриване с физическо натоварване увеличавало нивото на невропластичността на мозъка при участниците.
Умерената физическа активност може наистина да се справи с амблиопията, смятат учените. Особено важно е тази терапия да се използва при лечението на такова нарушение при възрастните хора.
Коментари