Антибиотичната резистентност достигна тревожни мащаби, а нови методи на лечение все още няма, алармира Световната здравна организация (СЗО).
Организацията представи списък на устойчивите към действието на антибиотици „приоритетни патогени“, представляващи най-голяма опасност за здравето на човека, за борбата с които спешно са необходими нови антибиотици.
Списъкът трябва да се превърне в новия инструмент за научно-изследователска дейност при създаването на нови антибиотици. Представените в него бактерии са разделени на три категории в зависимост от спешността за създаване на лекарствени препарати – крайно високоприоритетни, високоприоритетни и средноприоритетни.
Към първата група спадат бактериите с мултилекарствена резистентност, които представляват заплаха за пациентите в болниците и рехабилитационните центрове, както и за тези, които се нуждаят от медицинска апаратура, в това число от апарати за изкуствена вентилация на белите дробове и венозни катетри. В тази категория влизат Acinetobacter, Pseudomonas и различни видове Enterobacteriaceae, включително Klebsiella, E. Сoli, Serratia и Proteus, които могат да предизвикат такива тежки инфекции, като инфекция на кръвотока и пневмония.
Втората и третата група включват останалите по-слабо резистентни щамове бактерии, предизвикващи такива заболявания, като гонорея и хранително отравяне.
Антибиотичната резистентност достигна тревожни мащаби, при това вариантите на лечение стремително намаляват. Ако се осланяме само на усилията на фармацевтичния пазар, новите антибиотици, от които остро се нуждаем днес, ще се появят прекалено късно, заявява зам. генералният директор на СЗО д-р Мари-Пол Кини.
Списъкът на СЗО е съставен съвместно с отделението по инфекциозни заболявания при Тюбингенския университет в Германия, като е използван многокритерийния метод за приемане на решения, чиито резултати били проверени от група международни експерти.
В списъка не са включени възбудителите на туберкулоза, тъй като откриването на нови методи за лечение на това заболяване е предмет на други специални програми.
Коментари