Всички сме чували, че има диабет тип 1 и тип 2. Изследванията обаче сочат, че около 10% от диабетиците са някъде по средата.

Клиничните проучвания сочат, че около 10% от хората с диабет тип 2 всъщност имат тип 1.5, който също се нарича латентен автоимунен диабет при възрастните (Lada). И техният брой нкак не е малък. А това означава, че тези хора не получават необходимото лечение, което увеличава риска от усложнения като сърдечни заболявания и увреждане на зрението.

В кръвните тестове на тези хора се откриват антитела, наречени anti-GAD, които обикновено се откриват при хора с диабет тип 1 и са свързани с атаки на имунната система върху клетките на панкреаса, които произвеждат инсулин.

Всъщност говорим за автоимунна форма на заболяването. Спомнете си, че диабетът се появява в момент, когато тялото не е в състояние да използва хормона инсулин, за да преобразува глюкозата от храна в енергия за телесните клетки. В резултат на това в тялото се натрупва излишък от глюкоза, което може да причини умора и силна жажда. Ако човек не получи лечение, това може да причини сериозни усложнения като загуба на зрението, сърдечни заболявания и проблеми с бъбреците.

Диабет тип 1 е автоимунно заболяване, при което тялото атакува клетките, произвеждащи инсулин в панкреаса, като им пречи да произвеждат инсулин. Най-често заболяването се развива бързо в детска или юношеска възраст и единственият метод на лечение е ежедневно многократно инжектиране на инсулин.

Диабет тип 2 е най-честата форма на заболяването, при която тялото не произвежда достатъчно инсулин или този хормон просто не работи. Може да се контролира с диета и физически упражнения, но много пациенти се влошават с годините, така че също се нуждаят от хапчета или инжекции.

Диабет тип 1.5 има характеристики на първия и втория тип. От средата на 70-те години на миналия век учените спорят за тази форма на заболяването, а тази година Световната здравна организация окончателно призна съществуването на хибриден диабет.