Половин век от първата бъбречна трансплантация в България, осъществена успешно от екип на болницата на 1.02.1969г. отбелязва УМБАЛ „Александровска“. По време на юбилейното честване проф. Петър Панчев получи Почетен знак за цялостен принос, а за основоположници на трансплантационната дейност в България са наградени проф. Христо Куманов, д-р Колю Николов и доц. Георги Тенев.
Проф. Петър Панчев днес завежда направлението по „Онкоурология“ и е ръководил Клиниката по урология на УМБАЛ "Александровска".
Проф. Христо Куманов е изтъкнат български учен–уролог, завеждал Клиниката по урология на УМБАЛ „Александровска“. Той е един от първите организатори на бъбречната трансплантация в България. Един от основателите на онкоурологията в УМБАЛ „Александровска".
Д-р Колю Николов е от първите в българската трансплантология, с голям опит в експерименталната й част с кучета.
Доц. Георги Тенев е сред най-добрите ни анестезиолози, участвал е в първата бъбречна трансплантация в Александровска болница.
Александровска болница е водещ национален университетски и лечебен център и трансплантационната дейност се е развивала приоритетно в лечебното заведение. Част от структурите на болницата са с уникални функции за страната. В Клиниката по нефрология и трансплантация де подготвят двойки за жива родствена трансплантация, регистър, наблюдение и лечение на бъбречно трансплантираните; Клиниката по клинична имунология е с банка за стволови клетки.
От 1969г. до сега в лечебното заведение са трансплантирани 1500 български граждани в съотношение 35% от жив и 65% от трупен донор. Към момента в листата на чакащи бъбречна трансплантация са близо 1100 души, но истинският им брой е много по-голям. На диализно лечение в България се водят 4000 души и още толкова се лекуват в различна степен на бъбречна увреда.
Към момента в Клиниката по нефрология и трансплантация на Александровска болница се наблюдават 670 бъбречно трансплантирани пациенти. Най-дългата преживяемост на бъбречен трансплантат у нас е 32 години. Изключително значимо постижение е раждането на деца от 21 бъбречно трансплантирани жени, някои от които имат по 2 раждания. Над 65% от бъбречно трансплантираните пациенти работят и упражняват различни професии, други са учащи, студенти или вече пенсионери.
Коментари