Червеният пипер се използва в кухните на много хора. Но много малко са напълно наясно колко полезна е тази подправка. Кои са тези ползи, обясняват нашите консултанти - диетолози.
Стимулира храносмилането
Черният пипер има значителни стимулиращи свойства, които увеличават секрецията на стомашен сок, регулират апетита и по този начин намаляват апетита за нездравословни храни. Като позволява на слюнчените жлези да смилат храната бързо, червеният пипер помага за предотвратяване на затлъстяване и диабет. Подправката улеснява движението на преработени и непреработени хранителни частици през червата, намалявайки вероятността от запек. Червеният пипер намалява и вероятността от чревни заболявания като възпалителни заболявания на червата и улцерозен колит.
Засилва защитните функции
Мощният антиоксидант витамин С присъства в значителни количества в червения пипер и играе ключова роля за осигуряване на оптимален имунитет в организма. Червеният пипер съдържа и антиоксиданта рутин, който е естествено противовъзпалително и има антимикробен ефект, който помага в борбата с инфекциите. Добавянето на малко количество червен пипер към основните ястия, включително супи и основни ястия, може значително да подобри имунния защитен механизъм, да предотврати кашлицата, настинката и треската.
Лекува и подобрява кожата
Черният пипер е наситен с достатъчно количество от най-важния микроелемент цинк, който участва в синтеза на колаген и следователно подпомага заздравяването на рани върху увредените тъкани. Подправката съдържа мощни антиоксиданти, известни като катехини, които са много ефективни при забавяне на стареенето и подмладяване на текстурата на кожата. Нещо повече, наличието на бета-каротин в тази подправка минимизира появата на дълбоки линии, бръчки и старчески петна, оставяйки кожата млада, сияйна и супер гладка.
Укрепва костите
Наситен с фосфор, необходим за поддържане здравината на костите, червният пипер укрепва съединителната тъкан в тялото. Редовната консумация на тази подправка в диетата предотвратява и сериозни костни заболявания като остеопороза и артрит. Фосфорът регулира усвояването на калция в тъканите на зъбите, като по този начин укрепва венците и челюстните кости.
Предпазва нервите
Мощните антиоксиданти на растителна основа, открити в червения пипер, придават на мозъчните клетки някои полезни невропротективни свойства. Фенолните съединения от класа антоцианини предпазват невроните - специализирани мозъчни клетки - от увреждане и всякакви наранявания. По този начин червеният пипер е много полезен за намаляване на риска от невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер.
Укрепва сърцето
Благословен с щедри дози витамин Е и омега-3 мастни киселини, червеният пипер значително намалява нивата на лошия холестерол, както и на триглицеридите в кръвния поток. Той може също да понижи кръвното налягане и да облекчи напрежението в артериите, като по този начин предотвратява сериозни сърдечно-съдови заболявания като атеросклероза. Това се дължи на наличието на антиоксиданта антоцианин.
Предотвратява рак
Полифенолният клас антиоксиданти в червения пипер е изключително полезен за предотвратяване на рак. Тези съединения извличат вредните свободни радикали от здравите клетки в жизненоважни органи като бъбреците, черния дроб и костите, като по този начин повишават ценните цитопротективни свойства на тялото. Това от своя страна не позволява на здравите клетки да се разделят извън контрол, причинявайки рак.
Насърчава зрителните функции
Червеният пипер е богат на фитонутриенти, свързани с витамин А, известни като каротеноиди, и следователно добавянето на само щипка от тази подправка към салати, супи и месни ястия предлага огромни ползи за здравето на очите. Съдържанието на лутеин, зеаксантин и бета-каротин в тази подправка подобрява функционирането на зрителния нерв, ретината, роговицата, лещата и други органи на окото, а също така намалява риска от развитие на възрастова дегенерация на макулата, глаукома и катаракта.
Подобрява кръвообращението
Съдържайки много от жизненоважният микроелемент желязо, необходим за образуването на нови, здрави червени кръвни клетки, червеният пипер осигурява транспорта на кислород и основни хранителни вещества до други органи на тялото. Освен това осигурява на тялото голямо количество витамин С, който засилва усвояването на желязо от тъканите и по този начин ефективно предотвратява анемията, която причинява силна умора, летаргия и лошо психично здраве.
Лекува безсъние
Черният пипер съдържа високи нива на витамин В6 или пиридоксин, който е мощно хранително вещество, което влияе положително на неврологичната функция и регулира мозъчната дейност. Той помага за синтеза на хормона на съня мелатонин, като по този начин предотвратява безсънието и насърчава спокойна нощна почивка. Добавянето на щипка червен пипер към храната помага да се запази невротрансмитерната активност на серотонина, който повишава настроението, понижава стреса и бори депресията.
Коментари