Нов фронт на борба с рака може да отвори важно откритие за генетичните характеристики на злокачествените новообразувания. Той ще помогне да се създадат терапии, съобразени с отделните пациенти, твърдят учени, цитирани от The Guardian.
Пробивът е резултат от изследвания на генетичния материал на белодробния карцином и на малигнения меланом, извършени от международен екип учени. Известно е, че дори когато растат и се разпространяват в тялото, туморите носят няколко биологични "маркери”, към които атаката на имунната система може да бъде насочена. Тези маркери са повърхностни протеини, които се срещат само върху ракови клетки. Те са подходящ таргет за нови терапии, основаващи се на действието на имунната система.
Методите за лечение, използващи мощта на собствената ни защитна система дават големи надежди в борбата с някои форми на рака, каквато е меланомът, но не са ефективни при всеки пациенти, пише Medical News.
При една от формите на този вид терапии се освобождава пълната мощ на цитотоксичните Т-клетки, чиято активност бива блокирана от раковите клетки. За да действа това лечение обаче, най-напред имунната система трябва да разпознае раковото образувание.
Откритието на повърхностните протеини разкрива „ахилесовата пета” на раковите клетки, смята Чарлс Суонтън, ръководител на новото изследване в института „Франсис Крик” в Лондон. Международният екип, включващ учени от Харвард, Масачузетския технологичен институт (MIT) и Лондонския университетски колеж, е установил, че имунните системи на участвалите в проучването пациенти вече са задействали защитна реакция срещу тумора.
Въпреки това имунните атаки са били твърде слаби за да разрушат злокачествените клетки.
За пръв път открихме, че туморите засяват семената на собственото си унищожение и че в туморите има имунни клетки, които разпознават тези белези, срещащи се във всяка ракова клетка, заявява Суонтън.
Коментари