Това съветват британски учени от Оксфорд, според които четенето на книги не само повишава интелекта, но и влияе положително на физическото и психичното му здраве.
Четенето упражнява мозъка на човек. Потапянето в сюжета на романа не е просто следване на действието, но и усилена работа на въображението. А ако с героите се случи нещо интересно или добро, то мислено с нас се случва същото, разказва проф. Джон Стейн.
Досега отнасяха четенето към пасивния вид дейности, противопоставяйки спортния тип хора на слабите и бледи любители на книгата. В крайна сметка обаче, това противопоставяне се оказа съвсем неправилно, признават учените.
Магнитно-резонансно сканиране на главния мозък на четящите хора показало, че при четене на пасажи за аромати или вкуснотии, в главата на човек се активизират същите участъци, като че той преживява всичко това наяве.
Този ефект изчезва, ако гледате телевизор или играете игри, тоест ефективно за мозъка е само четенето. Ето защо е важно за човек да се научи да чете големи и сложни книги в ранна възраст. Така мозъкът може да свикне с дългите върволици от причинно-следствени връзки, които се срещат в хубавите книги. В противен случай в зряла възраст ще му бъде трудно да прави дългосрочни планове или дори да води продължителен разговор на една и съща тема.
Освен това само шест минути четене могат да намалят нивото на стреса с две трети, което е къде-къде по-ефективно от музикотерапията или обикновената разходка, уверяват учените!