Защо лошото качество на съня е свързано с повишен риск от различни хронични състояния - от деменция до сърдечни заболявания и депресия, се опитаха да открият американски експерти от Бостънския университет и направиха изненадващо откритие в процеса на изучаване на проблема. 13 спящи доброволци на възраст от 23 до 33 години им помогнаха в това.

Тринадесетте участници трябвало да спят с електродна шапка за електроенцефалография в работещ магнитно-резонансен апарат, което било доста шумно.

Докато учените будували цяла нощ. С помощта на ЕЕГ те можели да видят в коя фаза на сън е всеки от участниците. Във фазата на дълбок сън всички те показали нещо общо и не виждано по-рано.

По време на бавния (ортодоксален) сън в мозъка на хората възникват големи пулсиращи вълни от цереброспинална течност, тясно свързани с дейността на мозъчните вълни и притока на кръв.

Отдавна знаем за вълните на нервната активност, казва съавторът на изследването Лора Люис, доцент по биомедицинско инженерство в Бостънския университет, но едва сега става ясно, че цереброспиналната течност (CSF) също образува вълни. Последователността на стъпките е следната: в бавната фаза на съня невроните намаляват своята активност, това води до изтичане на кръв от главата и вълна от цереброспинална течност замества кръвта. Тогава фазата на бавния сън приключва, невроните се активират отново и процесът се обръща, обяснява тя.

Учените отдавна предполагат, че CSF потокът помага да се отделят токсични, увреждащи паметта протеини от мозъка (в частност, амилоид бета и тау протеин, свързани с болестите на Алцхаймер и Паркинсон. Но сега те за първи път видяли как точно става това. Това явление е в съответствие с появата на свързани с възрастта заболявания.

Известно е, че с възрастта мозъкът ни генерира по-малко бавни вълни - сънят става по-повърхностен. Сега изследователите разкрили как това може да повлияе на притока на кръв в мозъка и пулсацията на почистващия CSF. Вълните на цереброспиналната течност стават по-малки, което вероятно води до натрупване на токсични протеини и загуба на памет.

Интересното е, че преди това учените не бяха склонни да свързват тези процеси, но сега общоприетата гледна точка може да се промени.

За да проучат по-подробно как стареенето влияе на притока на кръв по време на сън и CSF в мозъка, Люис и нейният екип планират да поканят възрастни хора на тест. Вярно е, че изследователите са малко притеснени от това как възрастните хора ще заспят в необичайна обстановка, но науката изисква жертва.

Екипът от учени се сблъсква с мистерия, която със сигурност искат да разрешат: как точно нашите мозъчни вълни, кръвен поток и CSF се синхронизират толкова перфектно помежду си? Може би с възрастта има не просто намаляване на определена вълнова активност, а именно десинхронизация?

Също така е интересно да се идентифицират причинно-следствените връзки на явлението. Какво все пак е първичното в координираните действия на триадата от неврони-кръвен поток-цереброспинална течност? Или има някаква скрита сила, която контролира процеса отвън? Тези въпроси все още чакат своите отговори.