Животът е повече от болестта” се нарича експозицията, организирана от пациентите с ревматологични заболявания в България и УМБАЛ „Св. Иван Рилски” – София. Експозицията бе открита за първи път на 16 октомври тази година и ще бъде изложена в УМБАЛ „Св. Иван Рилски” до 30 ноември.

С изложбата от ОПРЗБ искат да покажат, че диагнозата не означава присъда и край на нормалния, а активен начин на живот. Участниците в изложбата – хора, диагностицирани с лупус, споделят своите истории, за да покажат, че с правилния подход към заболяването и неговото управление могат да работят, да се грижат за семействата си, да упражняват хобитата си и т.н.

Ревматологичните заболявания засягат множество органи – костно-ставен апарат, кожа, бъбреци, бял дроб, сърце, централна и периферна нервна система и др. Автоимунни по характер, те се отключват най-често при млади хора в активна възраст. Навременно поставената диагноза значително намалява риска от инвалидизация и дава възможност за водене на нормален начин на живот.

Системен лупус е рядко ревматологично заболяване, по характер автоимунно.

Никога не е лупус, твърди неповторимият д-р Хаус. Но в България от лупус – системен и кожен, страдат около 4 хил. души. Наричат лупусът „великият имитатор”, защото симптоматиката може да наподобява множество други заболявания. Поставянето на диагнозата е трудно и често отнема години. Типични симптоми за появата на пеперудообразен обрив на лицето, който обхваща бузите и носа, кожна чувствителност при излагане на слънце, обриви по други части от тялото, умора, косопад, леко повишена температура, болка в ставите, скованост, понякога и подуване на стави – най-вече малките стави по ръцете, „мозъчна мъгла”, проблеми с паметта, анемия и др.

Лупусът може да засегне както кожата, така и останалите жизненоважни органи и системи в тялото – бъбреци, сърце, бял дроб, мозък, кръвта, периферната нервна система. Забавяне на диагнозата и терапията може да доведе до животозастрашаващи състояния.

Сътрудничеството между УМБАЛ „Св. Иван Рилски” и Организацията на пациентите с ревматологични заболявания е дългогодишно партньорство, което е насочено към осигуряване на най-доброто възможно обслужване и грижа за пациентите, отбелязват от лечебното заведение.

Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България е организация с нестопанска цел, извършаваща дейност в обществена полза. Създадена е през 2010 г., а от 2011 е пълноправен член на Европейската лига за борба с ревматизма (EULAR) Дейността на организацията е свързана със защита правата на хората с ревматологични заболявания в България и провеждане на кампании за информираност за ревматологичните заболявания.