Възникналите киселини могат да бъдат облекчени без употребата на лекарства, но и без традиционната сода, казват гастроентеролози.
Мазни храни, алкохол или стрес – киселините могат да имат много причини, а симптомите винаги са много неприятни или болезнени. Това състояние се характеризира с факта, че мускулът на входа на стомаха вече не може да се затвори нормално и неговото киселинно съдържание прониква в хранопровода, дразнейки деликатната лигавица на органа и причинявайки характерно усещане за парене зад гръдната кост.
Много хора бързат да приемат лекарства, когато се появят киселини, но приемането на такива лекарства е свързано с известен риск, напомнят гастроентеролози.
Какво помага за премахване на киселини без използване на лекарства?
Негазирана вода. Лесно решение за киселини е да пиете малко топла вода. Водата разрежда киселината в стомаха и също така измива лигавицата на хранопровода, което облекчава болката и паренето.
Мляко. Чаша прясно мляко има горе-долу същия ефект като водата, но като по-мазно вещество създава своеобразно покритие върху стените на храносмилателните органи и това успокоява раздразнението им.
Дъвченето на бадем се счита за един от най-добрите нелекарствени начини за облекчаване на киселини. Сдъвканите бадеми (4-5 броя са достатъчни) ефективно неутрализират стомашната киселина.
Вода с ябълков оцет. Ябълковият оцет се метаболизира по алкален начин, което му позволява да потисне излишната киселинност и свързаните с нея киселини. Но средство като вода с ябълков оцет е ефективно само ако киселините се появяват само от време на време. Каква е пропорцията? Трябва да разбъркате една чаена лъжичка ябълков оцет в чаша вода и да изпиете на малки глътки.
Дъвченето на дъвка стимулира производството на слюнка, която е леко алкална и следователно може да неутрализира киселината, която причинява усещането за парене.
Чай от лайка. Има противовъзпалително действие (което е добро за раздразнен хранопровод и стомах) и също така намалява производството на стомашна киселина.
Картофи. Малко количество картофен сок, изпито на бавни глътки, също е ефективно средство за лечение на киселини - картофите съдържат нишесте, което потиска стомашната киселина. Можете също така да хапнете няколко варени картофа или да изпиете водата, в която са варени.
Банани. Напълно узрелият или дори леко презрял банан свързва стомашната киселина със своето нишесте и осигурява повишаване на нивото на pH в стомаха - благодарение на високото си съдържание на калий.
Можете да използвате също и други нишестени храни за борба с киселините, като крекери, хляб, ориз или паста. Техният ефект е подобен на този на бадемите, бананите и картофите.
Защо не бива да използвате сода за хляб при киселини?
Защото създава ефект на бумеранг. Содата за хляб първоначално е ефективна за намаляване на стомашната киселинност, но също така повишава рН на стомаха толкова значително, че след кратко време киселината, произведена за неутрализиране, се произвежда с по-голяма сила и това отново провокира киселини. В допълнение, содата (химически натриев бикарбонат) освобождава въглероден диоксид, когато се разгражда в стомаха, което причинява оригване, подуване на корема и повишено образуване на газове.
Какво е важно да запомните.
Домашните средства за киселини могат да се използват само ако се появяват от време на време. Честите или редовни киселини са сериозна причина да се консултирате с лекар и да се подложите на медицински преглед, тъй като може да бъде причинено от различни патологии.
Коментари