Много от нас асоциират депресията с тъгата, с бързата уморяемост и недостигът на мотивация. Оказва се обаче, че в момент на депресия хората могат да изпитват и усложнения с обработката на информация и с решаването на проблеми.
Международен екип учени под ръководството на Марко Рима се заели да разберат как депресията влияе на когнитивните способности на молекулярно ниво чрез експеримент с мишки. Резултатите от изследването им, публикувани в списание ACS Chemical Neuroscience насочват към поява на ново направление във фармакологията, което да разработи препарати за решаване на когнитивни проблеми.
По данни на Световната здравна организация по света около 350 милиона възрасти страдат от депресии. Симптоматиката на заболяването включва когнитивни дисфункции, като проблем с концентрацията на внимание, със запаметяването на детайли и трудности при вземане на решения. Тези симптоми се запазват продължително време и могат сериозно да повлияят на способността на човек върху обучението и неговата трудоспособност.
Екипът на д-р Рива проучил проблема за влиянието на депресията върху мозъка на молекулярно ниво и открил, че някои видове протеини, изработвани при контролната група мишки в много по-голямо количество, са отговорни за това как животните преминават стандартни когнитивни тестове. Такива, като разпознаването на нови обекти, например.
При мишките, чиито симптоми са сходни с човешката депресия, такива белтъци се изработвали по-малко. Става дума за протеините oligophrenin-1 и Bmal1. Видимо тази група протеини оказва сериозно влияние на когнитивните процеси в мозъка на животните и на човека съответно. Учените вярват, че изследванията им ще помогнат на фармацевтите да открият нови начини за лечение на депресията и разстройствата, свързани с преживян стрес.
Коментари