Морската риба е особено полезна за страдащите от сърдечно-съдови заболявания. До този извод стигна международна група учени, чиято статия е публикувана в списание JAMA Internal Medicine.

Авторите на публикацията са анализирали данните, получени в четири мащабни проучвания, в които са участвали общо над 190 хиляди души. Изследванията са проведени в 58 страни по света, разположени на всички шест континента на планетата, и са били посветени на изучаването на връзката между консумацията на риба и риска от инфаркти, инсулти и смърт от тях.

Анализът показа, че когато става въпрос за сърдечно-съдови заболявания, не всички риби са полезни и не за всички популации. Защитният ефект е открит изключително при мазни морски риби - основният естествен източник на омега-3 мастни полиненаситени киселини.

Консумирането на най-малко 175 грама (две порции) от тази риба на седмица помага да се намалят шансовете за втори инфаркт, инсулт и преждевременна смърт, включително внезапен сърдечен арест, за хора, които преди това са били диагностицирани със сърдечно-съдови заболявания.

В същото време за тези, които не страдат от сърдечно-съдови заболявания, ползите от консумацията на морска риба като средство за предотвратяване на такива заболявания не били толкова изразени.