Грейпфрутът носи много ползи на хората със сърдечни заболявания и диабет и това се дължи на веществото нарингенин.
Този флавоноид се съдържа в белите прегради вътре в плода, затова не бива да се бели пулпата на грейпфрута. Тъй като в основата си е антиоксидант, нарингенинът има способността да потиска възпалението.
Нарингенинът действа почти по същия начин като лекарствата за лечение на диабет тип 2, обяснява руският диетолог Наталия Денисова.
Освен казаното по-горе, нарингенинът помага и за намаляване на нивото на лошия холестерол, който е важен за състоянието на кръвоносните съдове и сърцето.
Грейпфрутът съдържа и калий, който помага за нормализиране на кръвното налягане и сърдечния ритъм, отбелязва експертът.
Проучванията, проведени върху свойствата на нарингин
а показват, че веществото може да спре причиненото от алкохол увреждане на черния дроб. Благодарение на неговото действие се инхибира натрупването на мастни компоненти и рязко се намалява степента на оксидативен стрес в този орган.
Не забравяйте обаче, че консумацията на цитрусови плодове може да бъде противопоказана при редица заболявания, засягащи стомашно-чревния тракт. От своя страна, сокът от грейпфрут не трябва да се пие, когато се приемат определени лекарства, защото пречи на усвояването им в стомаха.

Ако пиете препарати, понижаващи кръвното, антидепресанти или сънотворни, грейпфрутът може да встъпи в реакция с тях и в резултат да се появят непредсказуеми последствия.
Плодът е богат на витамин С и на калий. Затова не се лишавайте от качествата му, а просто го заменете с портокал и лайм.