Оказа се, че големите градове и мегаполисите изобщо не са толкова неприветливи места, ако вземете предвид човешката психика. Учени от Чикагския университет са установили, че развитата градска среда допринася за намаляване на нивото на депресия сред жителите на градовете, в сравнение с жителите на предградията и селата. И това се дължи на увеличеното социално взаимодействие. В гъсто населените градове хората просто са по-склонни да общуват помежду си. А комуникацията е защитен фактор срещу депресията.

Резултатите от това проучване са публикувани в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences. В същото време те очевидно противоречат на устойчивите градски стереотипи. Много поколения хора са израснали с идеята, че в гъсто населените градове никой не се интересува от никого, животът тук тече много бързо, нивото на стрес се увеличава и следователно психичното здраве се разрушава. Но сега се оказва, че размерът на града играе важна роля в защитата срещу депресия. Колкото по-голям е градът, толкова по-малък е рискът от депресия.

Изследването ясно демонстрира, че социалните взаимодействия са един от ключовите рискови фактори за депресия. В ежедневните взаимодействия, които възникват, когато купуваме кафе, разговаряме с шофьори на автобуси или дори просто с минувачи, рискът от депресия се намалява. Претъпкана и взаимосвързана градска среда от сгради, улици и друга инфраструктура активно стимулира социалното взаимодействие. Докато в селата и малките градове животът е по-изолиран, поради което вероятността от депресия е по-голяма.