Според руски учени от Националния институт по здравето (NIH), един от ключовите навици на дълголетните хора е да извършват рутинни задачи, които изискват физическа активност сами.

Експертите посочват, че дългият живот може да бъде приятен само ако човекът е в достатъчно добро здраве, за да му се радва. NIH идентифицира четири ключови навика, които не само увеличават шансовете ви за дългосрочно оцеляване, но и насърчават здравословното стареене.

Физическа активност: Учените установяват, че редовните упражнения и гимнастиката могат да намалят риска от заболявания и увреждания, които често се появяват с възрастта.

Упражненията за баланс могат да помогнат за предотвратяване на падания, които са водеща причина за инвалидност в напреднала възраст.

Силовите упражнения помагат за изграждане на мускули и намаляват риска от остеопороза.

Упражненията за разтягане са добри за поддържане на тялото ви гъвкаво.

Освен упражненията много полезни са и ежедневните дейности, които принуждават човек да бъде подвижен.

Ежедневните дейности - като ходене, градинарство, изкачване на стълби вместо асансьора - могат да окажат значително влияние върху здравето ви в дългосрочен план, отбелязват изследователите.

Поддържане на здравословно тегло. Поддържането на форма предпазва от затлъстяване, а то е причината за заболявания, които съкращават живота. Хората с наднормено тегло са изложени на по-голям риск от развитие на диабет тип 2, хипертония, сърдечни заболявания, инсулт и някои видове рак.

Храни с нисък гликемичен индекс. Храната играе важна роля в стареенето на човека. Установено е, че дълголетниците активно консумират зърнени храни с високо съдържание на фибри, нискомаслени млечни продукти, плодове и зеленчуци и бобови растения. Тези храни обикновено имат нисък гликемичен индекс, който помага за ограничаване на прекомерния апетит и стабилизира нивата на кръвната захар.

Хранителните вещества от здравословната диета помагат да се поддържат мускулите, костите, органите и други части на тялото силни през целия живот, казват експерти от NIH.

Любими дейности. В списъка с ключови навици за дълголетие учените са включили и „пристрастяване към дейности, които ви харесват, носят приятни емоции, психологически комфорт“. И подчертават, че столетниците почти винаги имат свое хоби.