Много от нас смятат кафето за истински наркотик, други пък не могат да живеят без ароматния сутрешен допинг. Учени от всички страни не престават да доказват ту полезността на популярната напитка, ту нейната вреда. Заклетите кафемани са абсолютно безразлични към данните от изследванията им. Но какво биха казали тези, които тепърва започват да свикват с кафето, въпреки че се боят за своето здраве?
Разбира се, всичко трябва да става с мярка, но има истински причини да не се отказвате от удоволствието да пиете ободряващата напитка.
Да изброим най-важните.

 

Кафето е източник на антиоксиданти

Кафето е източник на антиоксиданти

В кафето има 4 пъти повече антиоксиданти, отколкото в зеления чай. И печените кафени зърна съвсем не намаляват количеството им, а обратното – увеличават го. Както е известно, антиоксидантите отстраняват свободните радикали, които унищожават нашето ДНК и увреждат клетките в организма. Свободните радикали предизвикват преждевременно стареене, нарушават мозъка, удрят по имунната и нервната системи и предизвикват проблеми със здравето, докато кафето помага за неутрализиране на свободните молекули, с което се избягват всички тези неприятности.

 

Ароматът на кафе смъква стреса

Ароматът на кафе смъква стреса

Корейски учени от Сеулския национален университет проучили мозъка на мишки след продължително безсъние и установили, че миризмата на кафе предизвиква в него положителни изменения. Кафето обаче смъква само стреса от недоспиване. Така че ако това е вашият проблем, просто след безсънна нощ си купете пакетче със кафени зърна и от време на време ги помирисвайте.

 

Кафето помага при болестта на Паркинсон

Кафето помага при болестта на Паркинсон

През 2012 година в списание Science Daily са публикувани данни за ползата от кафето при хора, страдащи от Паркинсон. Роналд Постум, доктор на медицинските науки и автор на изследването съобщава, че хората, употребяващи кофеин, рискуват по-малко да се разболеят от опасната болест. Изследването показало още, че с помощта на кафето хората, страдащи от Паркинсон, контролират по-добре движенията си.

 

Кафето помага на черния дроб, особено ако често си попийвате

Кафето помага на черния дроб, особено ако често си попийвате

Изследване, проведено пред 2006 година с участието на 125 хиляди души над 22 години показало, че хората, пиещи по чаша кафе дневно имат с 22% по-малък шанс от цироза на черния дроб вследствие алкохолизъм. Употребата на кафе развива защитни свойства против цироза на черния дроб, предизвикана от алкохол, обяснява авторът на изследването Артър Клатски. Колкото повече кафе пие човек, толкова по-нисък е рискът от бързо развитие на цироза, хоспитализация и смърт, подчертава ученият. Изследване на Висшето медицинско училище NUS показало, че кафето помага да се предотврати и развитието на затлъстяване на черния дроб. Така че, изпивайки над четири чаши чай или кафе дневно, вие се застраховате от мастна хепатоза.

 

Кафе за щастие

Кафе за щастие

Изследване на Националния институт по здравеопазване показало, че хората, които пият по минимум четири чашки кафе дневно, страдат с 10% по-малко от депресия от останалите, които не обичат тонизиращата напитка. Като високото ниво на кофеин тук е без значение. В кока-колата също има много кофеин, но нейната употреба не влияе по никакъв начин на депресията, коментира авторът на изследването Хоглей Чен, според който кафето ни гарантира отлично самочувствие за сметка на антиоксидантите в него.

 

Кафе против суицид

Кафе против суицид

Изследване на Харвардското училище за обществено здраве показало, че две чашки кафе дневно намалява наполовина риска от самоубийства и при жените, и при мъжете. Предполагаемата причина за такова свойство на кафето е качеството на антидепресанта в него, който помага за изработването на такива невротрансмитери, като серотонин, дофамин и норадреналин.

 

Кафето защитава жените от рак на кожата

Кафето защитава жените от рак на кожата

Харвардското медицинско училище заедно с Brigham and Women’s Hospital в Бостън провели изследвания с участието на близо 12 хиляди мъже и жени над 20 години. Резултатите показали, че жените, изпиващи по три и повече чаши кафе дневно, рискуват много по-малко да заболеят от рак на кожата.

 

Кафето помага в спорта

Кафето помага в спорта

The New York Times съобщава, че много спортисти пият преди тренировка по чаша кафе, за да подобрят резултатите си. Това помага особено при спортове, като карането на велосипед например, където е много важна издръжливостта. Учените обясняват феномена с това, че кофеинът увеличава количеството мастни киселини в кръвта. Тези вещества се използват от мускулите като гориво, което спестява резервите на въглехидрати в организма и помага да се поддържаме продължително в кондиция.

 

Кафето понижава риска от диабет тип 2

Кафето понижава риска от диабет тип 2

По данни от изследване на Алериканското химично общество хората, пиещи по четири и повече чаши кафе дневно, намаляват двойно риска да заболеят от диабет тип 2. По-нататък с всяка допълнителна чашка, рискът се смъква с още 7%.

 

Кафето съхранява по-дълго мозъка в работно състояние

Кафето съхранява по-дълго мозъка в работно състояние

Изследване на учени от университета в Южна Флорида и колегите им от университета в Маями показало, че хората над 65 години, които употребяват повече кофеин, започват да страдат от болестта на Алцхаймер много по-късно от другите, които пият по-малко кафе. Ние не говорим за това, че умереното пиене на кафе ще защити напълно хората от болестта на Алцхаймер, коментира доктор Хаунхай Цао, невробиолог от университета в Южна Флорида. Но сме уверени, че кафето намалява значително риска от това заболяване, макар и дори да задържа началото му.

 

Кафето ни прави по-умни

Кафето ни прави по-умни

Вие пиете обикновено кафе, когато трябва да се ободрите, както се случва в късния следобед, когато трябва да довършите спешни задачи. Оказва се, че кафето не само помага за ободряване, но и прави мозъка по-продуктивен. Учени от Brigham and Women’s Hospital твърдят, че по време на принудителна депривация, кофеинът подобрява мозъчните функции: съкращава времето на реакции, увеличава вниманието, логическото мислене и бдителността.

 

Къде сме ние?

Къде сме ние?

Лидерството на пристрастените към кафето страни държат Финландия, Дания и Норвегия, след които се нареждат всички държави от Западна Европа. Българите сме малко след тях.