За традиционно време за простуди се смята есенно-зимният период. Докато лятото – напротив, има слава на най-здравословното време на годината. Това обаче въобще не е така.
Грипните и острите респираторни заболявания през лятото са нещо толкова често, че е трудно да се разминем с тях. Защо? Защото определени вируси се активизират именно в топлото време на годината.

Грипът обича студа, а риновирусите – горещото

Над 200 са възбудителите (вируси и бактерии), предизвикващи остри респираторни заболявания (ОРЗ). Често наричаме такива заболявания простудни, но трябва да знаем, че в някои случаи те могат да протичат тежко и със сериозни последствия.
Обикновеният човек, естествено, не е задължен да знае кой точно вирус предизвиква конкретното заболяване. Това е важно за лекарите и учените, които вече са изяснили, че грипният вирус обича достатъчно ниските температури и високата влажност, тоест всичко това, което наблюдаваме през есента и зимата. В такива условия той се размножава активно, предизвиквайки бързо разпространяване на заболяването.
Докато другите видове вируси и най-вече риновирусите са активни в горещото време. Така че възбудителите на ОРЗ и грип са активни през цялата година.
Както отбелязва докторът на биологичните науки, завеждащ лабораторията по екология и вируси при Здравното министерство на Русия Михаил Щелканов, избухването на заболеваемостта от грип се регистрира през есенно-зимния период, когато понижението на температурата на въздуха подпомага преохлаждането на горните дихателни пътища и отслабване на местния имунитет.
Пандемиите обаче могат да започнат и през пролетно-летния сезон, както  често се случва.

Рисков фактор

През лятото приемаме много витамини, водим по-активен начин на живот, така че защитните сили на организма се увеличават. Тогава? През летния сезон организмът наистина е по-устойчив към инфекции. Но в живота ни през последните години се появи фактор, който съществено повишава риска от заболеваемост. Това е обикновеният климатик, без който много от нас вече не си представят летните горещини. Попадайки от лятната жега в прохладно помещение е наистина благодат. Това обаче води до преохлаждане, което значи – и към простуда. Освен това, охладеният въздух е много сух, което значи, че пребиваването в такава „атмосфера” води до пресъхване на носната лигавица. Това чувствително намалява защитните сили на организма и повишава риска да хванете инфекция дори и през лятото.

Как да боледуваме?

Вече сме се сбогували с илюзията, че през лятото няма как да хванем ОРЗ. Остава обаче още една заблуда. Много от нас смятат, че през лятото болестите протичат по-леко и можем да ги прекараме „на крака”. Това съвсем не е така!
Ако пациентът трябва да изпълнява стандартните препоръки на лекарите при ОРЗ, оздравяването ще протече много бързо и ефективно.
Първо, трябва да „пазите леглото” колкото е необходимо и да не ходите на работа. Стоенето в офиса няма да донесе никаква полза нито на болния, нито на колегите му наоколо. Второ, лечението на ОРЗ и грипа трябва да започне с приемане на противовирусни препарати, изписани от лекар.
Като не бива да забравяте и за симптоматичното лечение. То помага на болния да се справи с ярко изразените симптоми – температура, главоболие, хрема, треска, болки в ставите, в гърлото, подуване на лимфните възли.
Ако симптоматичното лечение се провежда правилно, пациентът бързо ще почувства облекчение и оздравителният процес ще протече леко.
Препоръчва се още по време на болестта да се захванете с възстановяване на имунитета за повишаване на съпротивителните сили. За това може да приемате важния за организма ни витамин С; цинк, който притежава противовирусно и антиоксидантно действие; ехинацея, известна с антибактериалното и противовъзпалиелно действие.
Болестта през горещините обикновено е свързана с натрапчиви мрачни мисли. В крайна сметка обаче, не бива да се разстройвате, а да си спомните колко ОРЗ сте прекарали през годината. За нормално се смятат 2-4 случая годишно. Така че, спазвайте режима, нищо че е лято и че навън е топло. И приемайте всички необходими мерки и препоръките на лекаря.