Човечеството достигна предела на своите възможности, установиха френски учени под ръководството на д-р Жан-Франсоа Тусен от парижкия университет Декарт след обзор на 160 изследвания, проведени през последните 120 години и посветени на въпросите за дълголетието и физическите възможности на човека.
Прегледът показал, че продължителността на живота, физическата производителност и ръстът, които непрекъснато нараствали през 20-ти век, през последните три десетилетия се понижили, започвайки от 1980 година. Тези показатели повече не се увеличават, независимо от непрекъснатия медицински и научен прогрес. Което говори, че съвременните хора са достигнали своя предел, е заключението на учените.
За това до голяма степен сме виновни самите ние, категорични са експертите. Нашето негативно влияние върху околната среда, включително замърсяването и изменението на климата, оказват негативно въздействие върху биологичните ни предели. Замърсяването на околната среда например, е свързано с недостатъчното тегло на новородените, влошеното здраве и по-кратката продължителност на живота. Промените в климата са свързани също и с разпространението на такива опасни заболявания, като маларията.
Възможно е да наблюдаваме т.н. ефект на платото или застой – никой още не е живял по-дълго от Жана Калмент, която починала през 1997 година на 122 години и 164 дни и никой не е подобрил спринтьорските рекорди на 100 и 200 метра, постигнати от Юсейн Болт през 2008 година, коментират учените.
Коментари