Какво значение има температурата на питейната вода за храносмилането, циркулацията и изгарянето на калории и важно ли е това? Диетологът Свен-Дейвид Мюлер обяснява пред Fitbook (сайт за тренировки и здравословен живот), че за тялото е полезно да консумира напитки при температура, подобна на тази на човешкото тяло, тоест около 36 градуса.
Но ако направите избор между топла и студена вода, тогава експертът смята, че пиенето на топла вода е по-здравословно. И обяснява защо.
Ефекти върху мускулите и нервите. Топлата вода помага за облекчаване на болката, като естествено отпуска мускулите и нервите. Тялото възприема топлината като нещо приятно: кръвоносните съдове се разширяват, спазмите се свиват. Понякога можете да изпиете чаша топла вода вместо обезболяващи лекарства. Въпреки че, разбира се, причината за болката е важна и ако болката е силна, постоянна, трябва да посетите лекар.
Помага за храносмилането. Топлата вода може да помогне за облекчаване на запека. След мазна храна или по време на нея е полезно да се пие топла вода: по този начин мазнините се разтварят по-добре и се усвояват.
Стимулира кръвообращението и метаболизма. Чаша топла вода веднага след събуждане действа като стимулант за кръвообращението и метаболизма.
Студената вода също може да бъде полезна. Получавайки студена вода, тялото използва допълнителна енергия, довеждайки я до телесна температура, което насърчава използването на допълнителни калории. Учените обаче отбелязват, че изгарянето на калории е доста умерено.
Възможни странични ефекти на студената вода. Пиенето на студена вода може да провокира главоболие. Задната фарингеална стена е особено близо до мозъка и стимулирането на студа може да й навреди.
Хората с езофагеални проблеми (като тези, които страдат от киселини) или тези с раздразнителни черва е по-добре да пият само топла вода, препоръчва експертът.
Коментари