Свикнали сме да търсим доктор за щяло и не щяло. Има обаче и сериозни симптоми, които ни дават сигнал, че наистина трябва да се обърнем към медицински специалист. Кои са тези признаци?
Десет прости правила за самонаблюдение ще ви позволят да забележите сигналите за евентуалното заболяване преди то да се е превърнало в сериозен проблем. Това ще ви отнеме около пет минути, но съществено ще съкрати пътя ви до лекаря, ако наистина има нужда от помощ.

Пулс: Измервайте пулса си сутрин, докато спокойно лежите в кревата. Как? Просто притиснете сънната артерия с показалеца и средния пръст. За нормална честота се смятат 60-72 удара в минута. Ако при вас това е доста под или над нормата, обадете се на лекаря си.

Очи: Ако забележите, че очите ви са зачервени, или пък очните ябълки са „налети с кръв‘, непременно потърсете офталмолог.

Кожа: Изследвайте кожата на лицето и ръцете си. Ако е суха и се лющи, независимо, че живеете на влажен климат, това би могло да е показател за липса на желязо в организма. Грубата и суха кожа може да е симптом и за заболяване на щитовидната жлеза.

Уши: Изменението на формата на ушната раковина е показател за повишено ниво на холестерола. Направете си кръвни изследвания.

Дишане: Лошият дъх в устата може да е предупреждение за проблеми в храносмилателната система. Е, сигурно знаете какво да правите в този случай.

Зрение: Забелязвате ли, че не може да прочетете надписите, които по-рано сте чели без проблем? Случва ли ви се да ви заболи главата след четене? Ако да, развивате късогледство или далекогледство, а не трябва да се изключва и опасността от глаукома. Така че изходът е един – посещение при  очен специалист.

Бенки: Ако бенките по кожата ви се изменят по цвят или форма, или потъмнеят в средата, това може да е симптом на рак на кожата. Не се измъчвайте с напразни предположения, а се обърнете колкото може по-скоро към дерматолог.

Памет: С годините става присъщо за човека да забравя някои неща. Ако ви плаши фактът, че не може с лекота да си спомняте всичко, което ви е нужно навреме или не може да концентрирате вниманието си, спомнете си колко силно и често преживявате стресови ситуации. Те постепенно разрушават организма, за което дори и не подозираме. Постарайте се да ги доведете до минимум.

Обезводняване: С възрастта потребността на организма от течности рязко намалява и вие пиете все по-малко, вследствие на което организмът се обезводнява. Това абсолютно точно може да разберете по цвета на урината: ако тя е тъмна, значи не пиете достатъчно вода. Помнете: нормата е не по-малко от 8 чаши дневно.