Слънчев удар се появява, когато под преките слънчеви лъчи прегрява не самият организъм, но и главата и по-точно главният мозък.

Фактори, които могат да повлияят на развитието на слънчев удар

възраст над 60 години;

предучилищна възраст;

бременност;

хронични и остри здравословни проблеми (коронарна артериална болест, хипертония, заболявания на ендокринната система, бронхиална астма, хроничен и остър хепатит, психични заболявания и др.);

предишен инсулт или инфаркт;

алергични реакции;

нарушения на изпотяването;

затлъстяване;

висока метеочувствителност;

под въздействието на различни химикали (алкохол, наркотици или други токсини);

не пиете достатъчно течност;

прием на диуретици;

силна физическа активност на пряко слънце;

висока влажност на околната среда;

носенето на неподходящи дрехи.

Симптоми

Първите признаци за слънчев удар са силно зачервяване на лицето и остро главоболие. След това се появяват гадене, световъртеж, причерняване пред очите и накрая – повръщане. Като резултат може и да загубите съзнание.

Как се случва

При продължително излагане на слънце човешката кожа се нагрява. Нервните окончания, разположени върху кожата, предават рефлексен импулс към кората на главния мозък, който след това се предава обратно към съдовата система, кожните съдове се разширяват. Също така, кръвоснабдяването на съдовете на мозъка се увеличава, което причинява неговото компресиране. А това може да доведе до хипоксия, мозъчен оток, малки огнищни кръвоизливи в него.

Нарастващите метаболитни нарушения в мозъчните неврони водят до декомпенсация на механизмите за терморегулация, функциите на сърдечно -съдовата, дихателната и други системи, нарушено съзнание и възникват неврогенни нарушения.

Вазодилатацията е придружена от притока на течната част от кръвта в тъканта и транспортирането на левкоцити в кожата и подкожната тъкан. В същото време UV лъчите провокират промяна в тъканния протеин, унищожават левкоцитите и младите епителни клетки. В резултат на поглъщането на продукти от разпад, образувани по време на слънчев удар, започва увеличаване на производството на топлина, което не може да бъде компенсирано с рефлекторно увеличаване на топлопредаването поради високата температура на околната среда.

Профилактика

Всичко е простичко – пазете главата си! Кое ви отива повече – шапка, барета, каскет или кърпа – няма значение. Важното е избраното от вас да е в светъл цвят.

На плажа с децата е още по-просто – периодично се гмуркайте с главата или просто потапяйте главата на детето във водата. Или пък стойте под чадъра или душа.

Не на всички е известно е, че рискът от прегряване може да се намали значително с помощта на правилно хранене. Когато е горещо, разнообразете диетата си с млечнокисели продукти, докато зърнените храни, които повишават киселинността на кръвта, отбягвайте. В особено знойните дни изяждайте на закуска 35% от дневния порцион, на обяд – 25% и на вечеря – 40%. Вечерята трябва да е обемна, но лека – плодове, зеленчуци, зеленина, малко морски продукти или постна риба.

Първа помощ

При поява на първите признаци се скрийте на сянка и пийнете студена вода. Главата и челото покрийте със студена влажна шапка или кърпа. Ако слънцето сериозно е „ударило“ пострадалия, най-добре е да го облеете със студена вода и бързо да извикате спешна помощ.