В човешкия пъп се намират 1400 различни щама бактерии, доказаха американски учени от Северна Каролина чрез изследване.
Те събрали образци на бактерии, населяващи пъповете на доброволци, после изолирали и проанализирали ДНК образците. Учените сравнили получените данни с разшифрованите последователности ДНК на изучените вече бактерии, съхранявани в общодостъпна база данни.
Резултатите от изследването показали, че 80 процента от бактериите, населяващи човешкия пъп се отнасят към 40 вида, останалото пространство е запълнено от стотици малко разпространени видове, вероятно борещи се за оцеляване. Успоредно с това учените отделили 662 неизвестни на науката бактериални щама.
Между доброволците били журналистът от известното научнопопулярно списание New Scientist Питър Алдхоус и научният писател Карл Циммър. В пъпа на чистоплътния Алдхоус учените не открили нито една колония от микроорганизми, докато пъпът на Циммър бил населен от 53 вида бактерии.
По този повод Циммър написал в своята колонка в списание Discover Magazine, че 35 от споменатите 53 вида съвпадат с бактериите в пъпа на останалите участници в изследването, а останалите 17 обитатели населявали само неговото тяло. При това един от видовете се срещал само в океанските води, а друг – само в почвата на Япония.
Изследванията се провеждали в рамките на проект по изучаване биоразнообразието на пъпа (Belly Button Biodiversity project), чиято цел била стимулиране на интереса на хората към микробиологията. Човешкият пъп бил избран за обект на изследване, защото неговата изолираност способства за размножаването на микроорганизми.
На този етап изследването на учените се ограничило само в разшифровка на бактериалните геноми, затова може все още да се предполага какви вируси, гъбички и микроскопични създания могат да населяват нашия пъп.