Леката вирусна инфекция на дихателните пътища повишава антивирусния имунитет, сочат резултатите от проучване, проведено от американски учени от Медицинското училище в Йейлския университет, публикувани в The Lancet Microbe.

Целта на изследователите била да потвърдят или опровергаят хипотезата, обясняваща защо пандемията от свински грип H1N1 през есента на 2009 г. не е засегнала европейските страни. Предполага се, че разпространението на грипния вирус е спряно поради следващото спадане на честотата на ARVI (остра респираторна вирусна инфекция), причинителят на която е риновирус. ARVI се нарича още „настинка“.

Елън Фоксман и колегите й анализирали клиничните данни от три зимни сезона (от ноември до март 2016/2017, 2017/2018 и 2018/2019) за близо 14 000 пациенти, които се обръщали към университетската клиника със симптоми на инфекция на дихателните пътища. Въпреки факта, че през този период на годината и двата вируса активно циркулират едновременно, изследователите успели да открият минималния брой случаи, когато човек е бил едновременно заразен както с риновирус, така и с грипен вирус.

За да разберат как точно взаимодействат двата патогена, Фоксман и нейните колеги са отгледали в лабораторни условия от човешки стволови клетки епителна тъкан на белите дробове и на горните дихателни пътища - основната цел на респираторните вируси. Оказало се, че след като риновирусът навлезе в епителните клетки, грипният вирус вече не може да направи същото.

Факт е, че риновирусът задейства активното производство на интерферон в клетките, което е част от ранния имунен отговор на инвазията на патогени. Тоест, дори преди да се срещне с грипа, антивирусните защитни сили на организма са включени, обяснява Фоксман. Антигрипният защитен ефект на обикновената настинка се появява на третия ден след началото на риновирусната инфекция и продължава най-малко пет дни. Така хипотезата, че есенното покачване на ARVI спасило Европа от „свински“ грип, се оказва вярна.

Учените все още не знаят дали падането на студа може да има подобен ефект върху разпространението на коронавирусната инфекция. В момента Фоксман и нейните колеги провеждат изследвания, за да отговорят на този въпрос.