По време на сън нашият мозък не просто си почива, а обработва получената информация. А звуците, които чуваме насън, укрепват спомените ни.
За да разгадаят влиянието на звуците върху паметта по време на сън, американските учени провели следния експеримент. Показвали на участниците 50 различни картини на екрана и същевременно просвирвали различни звуци, като например мяукане на котка или свистене на чайник. После просвирвали същите звуци на някои от участниците по време на съня им. След събуждане на участниците в експеримента предлагали да си спомнят разположението на картините. Резултатът - тези, които чували звуците докато спят, по-добре запомняли разположението на картините.  
Изследването е доказателство за това, че нашият мозък не се изключва напълно по време на сън. В съня си ние си спомняме неща, случили се през деня – например какво сме закусвали, какво сме гледали по телевизора и т.н., коментира резултатите авторът на изследването Кен Полър.
Откритието потвърждава теорията, че спомените се обработват по време на сън, когато нашият мозък продължава да работи. Сънят е това време, когато нашият мозък «преразглежда» получената информация, анализира я и я обединява с предишните усвоени данни. Учените признават, че засега процесът, който съхранява нашите спомени и след пробуждането ни, е необясним.