Нов вид стволови клетки, подобни на ембрионалните, откриха в човешката кожа канадски учени от университета в Торонто. В бъдеще тези клетки ще могат да се използват за лечение на неврологични заболявания, оплешивяване, изгаряне и хронични диабетни язви.
Учените свързват стволовите клетки с надеждата за лечение на много неизлечими заболявания. Източник на стволови клетки засега са човешките зародиши – ембрионите, въпреки, че използването им е ограничено от етична и медицинска гледна точка.
Стволовите клетки са уникални, те притежават способността за бързо размножаване и съзряване в клетъчните елементи на кръвоносната, нервната и сърдечно-съдовата системи, в ендокринните органи, в костната, хрущалната и мускулната тъкан.
Днес стволовите клетки се използват успешно при лечение на левкоза, онкологични и други тежки наследствени или придобити заболявания, където традиционните методи на терапия са неефективни.
Изследванията от последните години потвърждават, че с развитието на новите клетъчни технологии сферата и показанията за прилагане на стволови клетки постепенно ще се разширяват.
Канадските учени от университета в Торонто открили новите стволови клетки в кожата още преди няколко години. Но едва сега им се удало да докажат, че тези клетки са действително стволови. Както и ембрионалните стволови клетки, те могат да се самовъзпроизвеждат и при определени условия да се превръщат в клетки, които съставляват един от слоевете на кожата (този, който се намира под епидермиса).
Изследването на групатата учени под ръководството на Фреди Милър започнало преди десетина години. Задачата на изследователите била да намерят клетки, които могат да формират нервни влакна за лечение на болеста на Паркинсон. Проблемът бил в това, че мозъчните стволови клетки се намират на труднодостъпно место – вътре в костния мозък, затова е трудно да се използват. Изследователите открили обаче, че земноводните и някои млекопитаещи могат да възстановяват увредените нервни окончания в кожата. Затова Милър и нейните колеги започнали да изучават кожата на човека и на мишките.
Тук те се натъкнали на златна жила: през 2001 година открили клетки, които реагирали на тези фактори на растежа, които заставяли и стволовите клетки на главния мозък да се делят. Те нарекли открития от тях тип клетки «скип-клетки» (skin derived precursors-SKPs, или 'skips'). Учените не знаели дали тези клетки ще оживеят в условията на живия организъм, извън епруветката.
В момента учените се занимават с изследване на генетичните сигнали, които могат да превръщат скип-клетките в лекарство за кожата. Ако успеят да възпроизведат тези сигнали, ще се открие възможност за използване на скип-клетките за лечение на труднозарастващи кожни рани, подобни на диабетичните язви. Според Милър до разработването на действащия препарат остават няколко години. Но тя се надява, че в бъдеще тези рани ще се лекуват само с нанасяне на крема върху тях. Другата перспектива в разработването на съвременни методи за лечение на изгаряния е по пътя на израстването на нова кожа. Засега учените могат да създават само тънък повърхностен слой на кожата, но не цялата кожа, което е недостатъчно за лечение на рани от изгаряния.
Учените обичат да говорят за отглеждане на нови органи в епруветки. Представете си, ако имате два необходими компонента (стволови клетки от епидермиса и дермата), вие ще успеете чисто и просто да отгледате кожа в епруветка, коментира Милър.
Нашият коментар
Доц. Красимира Икономова:
Бъдещето е стволовите клетки да станат универсален автотранспалнант
Стволовите клетки сега се добиват от плацентата и от костния мозък. Това се прави по сложна технология, като разпознаването им става със съответните маркери.
Характерно е, че при подходяща индукция на стволовата клетка, тя може да се развие като костна, мускулна, чернодробна, бъбречна и така нататък. Идеята е от нея да се развият всички тъкани на организма, това е перспективата. Така стволовите клетки ще се превърнат в универсален трансплантант, като ще могат да заменят увредени тъкани и органи.
Всеки пациент носи в себе си такъв универсален трансплантант на бъдещето. Стволови клетки засега се добиват най-много от пъпната връв при раждане. Съхраняват се при минус 80 градуса в продължение на 1 година, като съхранението им струва между 300 и 1000 лева годишно.
Стволови клетки се произвеждат от човешкия организъм през целия живот. Прекрасно е, ако в бъдеще освен от костен мозък, те ще могат да се идентифицират и добиват и от кожата! Това значи, че стволови клетки ще могат да бъдат добити на момента, което прави съхранението им излишно!
По принцип при трансплантация няма пълно съвпадение между имунните системи на донор и на рецепиент. Затова се чака понякога толкова дълго.
С помощта на универсалния автотрансплант (стволови клетки от собствената кожа) обаче пациентът ще си има стволови клетки, които ще се вземат, култивират и присаждат, без да има имунологичен конфликт. А това също е голямо предимство!
Откриха стволови клетки в кожата
Добави коментар
‹
›
Коментари