Уникални чревни бактерии могат да причинят ревматоиден артрит при хора в риск, откриха американски учени от университета в Колорадо. Работата е публикувана в списанието Science Translational Medicine.

Преди това екип от автори установи, че наличието на специфични антитела в кръвта може да идентифицира хората, изложени на риск от ревматоиден артрит, много години преди диагнозата. В новата работа учените са установили, че това не са автоимунни антитела, а антитела срещу бактерии, живеещи в червата. За по-нататъшно тестване на резултатите си изследователите са използвали мишки, предразположени към заболяването.

Мишките били заразени с „ревматоидни“ бактерии, в резултат на което у животните били открити и маркери на ревматоиден артрит, тоест антитела срещу микроба. Авторите установили също, че имунната система на хората с ревматоиден артрит реагира на тази бактерия, докато имунната система на здравите хора я игнорира.

Работата на учените може напълно да промени разбирането за развитието на автоимунните заболявания и да даде възможност за разработване на лекарство, което да действа не върху последствията от ревматоидния артрит, а върху неговата причина.

Ако уникален вид бактерии наистина предизвиква имунен отговор, който води до ревматоиден артрит при хора в риск, вероятно ще бъде възможно да се насочат микробите с лекарства, за да се предотврати заболяването.