Мозъкът не вижда буквите поотделно не различава звуците, съответстващи на една или друга буква. Всяка дума се появява в мозъка във вид на отделна картинка. Тоест, невроните различават цели думи, а не техни части, разказва Discovery News.
Мозък запомня как изглежда всяка дума, а след това използва специален „илюстративен речник“. Така както ние различаваме лицата на познатите хора. За това обаче отговарят различни части от една и съща област на мозъка. С разпознаването на лица е свързана дясната чест на фузиформената извивка, а с разпознаването на думите – лявата.
В изследването на учените от Медицинския център на университета в Джорджтаун участвали 25 души. Те трябвало да наизустят 150 безсмислени думи. С помощта на магнитен резонанс учените сравнили реакцията на мозъка на участниците към обикновените, известни им думи, и към безсмислените думи до и след като са ги научили.
Сканирането показало, че активността в зоната на мозъка, отговаряща за визуалното разпознаване на думите, се изменила след като участниците запомнили безсмислените думи. Невроните започнали да реагират на безсмислените думи по същия начин, както и на реалните, въпреки че в началото това съвсем не било така.
Учените се надяват откритието им да помогне най-вече на хората с дислекция.
Коментари