Соевият сос се превърна в основен продукт в много кухни и у нас. Тази подправка не само придава приятен вкус на ястията, но и подобрява здравето. Какво прави соевия сос полезен?

Източник на натрий

Много хора знаят, че соевият сос е с високо съдържание на натрий. Така че една чаена лъжичка соев сос съдържа 335 mg натрий. Тъй като е едно от основните хранителни вещества за човешкото тяло, включително нервното предаване и контрола на кръвното налягане, се препоръчва дневен прием от 1500 до 2300 mg. За тези, които имат някакви здравословни проблеми, най-добре е да ограничите приема на натрий до 1500 mg на ден.

Заместител на солта

Смята се, че соевият сос съдържа много сол. До известна степен това е правилно, тъй като солта и натрият могат да бъдат почти еднакви - готварската сол се състои от натрий и хлорид. Именно натриевата част се свързва със здравословни проблеми при хората, които са чувствителни към солта. Всъщност последните проучвания показват, че ферментиралият соев сос е различен от другите храни с високо съдържание на сол по отношение на кръвното налягане и здравето на сърдечно-съдовата система. Поради богатия вкус се изисква по-малко соев сос, за да изглежда храната солена. Това означава, че соевият сос може да помогне за намаляване на приема на сол въпреки относително високото си съдържание на натрий.

Антиалергични свойства

Докато соята е един от най-често срещаните алергени, според някои проучвания, при соевият сос не е така. Ферментиралият соев сос има антиалергични свойства. Естествено приготвеният сос съдържа мощни антиалергични вещества, наречени полизахариди Shoyu (SPS), които се произвеждат по време на процеса на ферментация. В едно проучване участниците с алергии са имали подобрение на симптомите след приемане на SPS от ферментирал соев сос. Експертите стигнали до заключението, че соевият сос има голямо прилоение при лечението на алергии.

Антиоксидантна способност

Няколко проучвания показват, че соевият сос е с високо съдържание на естествен антиоксидант, наречен изофлавон. Естествените антиоксиданти могат да предпазят тялото от увреждане от свободните радикали, които тялото произвежда при усвояване на раната. Свободните радикали ускоряват процеса на стареене и увеличават вероятността от здравословни проблеми като сърдечни заболявания или рак.

Противовъзпалителни качества

Соевият сос помага за намаляване на ефектите от възпалението и подобрява цялостното производство на стомашна киселина. В допълнение, ферментиралият соев сос има антимикробни свойства, които ефективно предпазват тялото от определени вредни бактерии.