Ако ви споходи непоносим сърбеж в ухото, сякаш цял мравуняк се е събрал там, ако ушната кал става все повече и повече, не посягайте към клечката за почистване на уши. Изходът не е в това. Неистовият сърбеж е признак за гъбично възпаление на ушния канал – отомикоза.

Инфекцията винаги идва отвън. Причинители са различни гъбички (черна, бяла, жълта). В зависимост от преобладаващия цвят на гъбичките при почистване на ушния канал се виждат материали с този цвят.

Заразата най-често става по басейни, но не са редки случаите, когато приносители са домашни животни или инфектирани с гъбички други органи или хора.

Предразполагащ фактор за появата на гъбички е и честото запушване на канала с памучен тампон. Тъй като гъбичките обичат непроветривите и влажни места, разпространяването им там става много бързо.

Първият признак на гъбична инфекция е сърбеж в ушния канал. По-късно се натрупват цели гъбични колонии, които при почистване излизат от канала. Когато сърбежът стане непоносим и болният прекали с разчесването, травматизирайки кожата, в космените торбички проникват бактерии, кожата се  подува и става силно болезнена.

Много често отомикозата се бърка с ушна кал, прави се промивка на ухото и болният се успокоява за няколко дни. Но после каналът отново се изпълва с колонии. И ако отомикозата не се разпознае навреме от лекар и се започне лечение с неподходящи антибиотици, те допълнително ще стимулират гъбичната инфекция.

Отомикозата се лекува с противогъбичен антибиотичен крем. Най-ефикасен е този в комбинация от два антибиотика, наречен триодент.

Задължително условие е преди лечението каналът да се почисти от гъбичните колинии! В противен случай унищожените от лекарството гъби ще пречат на антибиотика да проникне в дълбочина и да унищожи останалите. Препоръчително е също по време на лечението каналът през няколко дни да се прочиства от ушен лекар.