Когато всичко около вас е празник, когато се разлива шампанско в чест на именния ден, когато наздравиците не спират – как да мислите за това, че утре главата ще ви цепи от махмурлук?
Но „утрето” ще настъпи и вие неизбежно ще се изправите пред въпроса: как да се справя със синдрома, наречен махмурлук?
Най-важното е да не се поддавате на митовете, които могат само да ви объркат и задълбочат състоянието ви. А да си ги обясните простичко. За което ще ви помогнем и ние.
Мит първи. Ако пиете алкохол с натурален сок, вероятността от махмурлук ще се увеличи.
Това не е точно така. Главният проблем при абстинентния синдром е обезводняването на организма, нарушението на електролитния баланс и киселинно-алкалното равновесие. Натуралният сок решава всички тези три проблема, като най-полезният сок при махмурлук е ябълковият. Голяма част от въглехидратите в него са фруктоза, която се бори успешно с неприятните метаболитни процеси, ставащи в организма.
Мит втори. Течността, изпита след пиянска нощ, трябва да се дозира, иначе действието на виното ще се възобнови с нова сила.
Дозирането трябва да правите с алкохола. При махмурлук е най-добре въобще да не пиете повече. Ако обаче вече сте решили да се понапиете, не поемайте повече от чашка. А безалкохолни напитки трябва да пиете колкото е възможно повече. Защото с обезводнения организъм могат да се справят само ударни дози течности!
Мит трети. Ако разполагате с лекарства срещу махмурлук, може да пиете спокойно. Сутринта поглъщаш хапчето и си свеж като краставичка!
Средствата срещу махмурлук помагат да се избавите само от лека степен на абстинентния синдром. Иначе могат лесно да ви навредят. Повечето от тях се състоят от ацетилсалицилова и аскорбинова киселина с различни добавки, като кофеин например. Средствата, съдържащи аспирин например, при язва и гастрит могат да причинят обостряне на болестта.
Мит 4. Верният начин да избягате от махмурлука е да изтрезнеете, докато спите.
Махмурлукът се преживява най-добре насън. Етиловият спирт, образуващ се в кръвта при опиянение, притежава наркоподобно действие и замаскира неприятните процеси, произтичащи в организма. В момента, когато алкохолът спре да постъпва в организма, започва силно сърцебиене, главоболие, потене, отвращение от храната и т.н. Затова след „напоителна” нощ лягайте бързо в леглото и спете колкото е възможно по-дълго.
Митове за махмурлука: вярно - невярно!
Добави коментар
‹
›
Коментари