Синтезирано съединение, намиращо се в мечата жлъчка може да помогне на хората при възстановяване от сърдечен пристъп. Става дума за така наречената урсодезоксихолева киселина, поясняват фармаколозите. Тя вече се използва в медицината за намаляване преработката на холестерол и разбиване на камъните в жлъчния мехур.
Сега сътрудниците на Лондонския кралски колеж демонстрират как тя помага на хората при появата на анормални ритми след сърдечен пристъп, както и при още неродените бебета.
Киселината изменя електрическите свойства на клетките -миофибробласти, които могат да се намират в сърцето на плода и у пациенти след сърдечен пристъп. Тези клетки се включват към предаването на електрически сигнали, контролиращи сърдечния ритъм. Клиничните изпитания трябва да докажат ефективност на киселината за сърдечно болните. Тя вече се използва за лечение на холестаза при бременни, заплашваща бебето с аритмия и внезапна смърт. Химичното съединение понижава нивото на вредната жлъчна киселина, която провокира заболяване и е способна чрез плацентата да попадне в плода.