Мастните натрупвания не бива да бъдат разглеждани само като враг на човека. Защото природата е по-мъдра и от една определена възраст нататък ги е превърнала в част от нашата застраховка за здраве.
Какво трябва да знаем за мастната тъкан, преди да бием тревога за възглавничките около талията и дупето?
Ненапразно мастната тъкан се приема като енергийното депо на тялото.
В нея се натрупва скрита енергия, позволяваща на индивида да преживее периоди на глад и да не загине. Поради терморегулиращото си действие, мастната тъкан позволява на организма да се нагажда към променящите се климатични условия и да се адаптира към околната среда.
Освен че са главният енергиен склад на организма, мазнините регулират енергийния баланс в случаите, когато вносът на енергия е по-голям от разхода й. Излишните въглехидрати и белтъци, приети с храната, се превръщат в мазнини. Енергията от грам мазнини е 9 ккал, а от въглехидратите и белтъците -4 ккал.
Ако организмът съхранява своята резервна енергия под формата на въглехидрати, то нарасналата телесна маса силно ще затрудни раздвижването му . Установено е, че ако 20% от масата на човек е мазнини, той притежава енергиен ресурс за цял медец. Но тъй като съдържанието на вода в структурата на мастната тъкан е най-малко в сравнение с другите тъкани в организма, то можем да издържим един месец на глад, но трябва да пием много вода. 
Обемът на мастната тъкан зависи както от броя на мастните клетки, така и от техния размер.
Хранителният режим на детето определя броя на мастните клетки още в най ранна възраст, като с прехранването броят им се увеличава.
Размерът на мастната клетка се определя от липидната капка в структурата й, която намалява или нараства в зависимост от начина на хранене. При възрастните намаляването на мастната тъкан става за сметка на големината на липидните каки, а не на броя на клетките.
Нови проучвания доказват, че прехранването в зряла възраст може да доведе както до увеличаване на размера на мастната клетка, така и до увеличаване броя на клетките. А това силно затруднява профилактиката и лечението на затлъстяването.
Мастната тъкан е локализирана на две места. Подкожната съответно е разположена под кожата, а т.н. висцерална мастна тъкан „обвива” вътрешните органи.
Задача на подкожната мастна тъкан е да предпазва тялото от прегряване и изстудяване. Така например човек с подкожен слой 2 мм ще се чувства комфортно ри температура 15 градуса, а на човек с 1 мм са му нужни поне 16 градуса.
Около врата и големите кръвоносни съдове в гръдния кош се намира т.нар. кафява мастна тъкан. Тя има свойството да образува голямо количество топлина. Това е топлината, получавана при обмяната на веществата, която не се съхранява под формата на високоенергийни съединения, а се отделя директно.
Тези процеси са най-активни в ранна детска възраст, когато бебето е още обездвижено и не може чрез движение да подпомогне образуването на топлина. Така природата е намерила решение как да предпази от охлаждане тялото  ранна детска възраст.
Доскоро се смяташе, че кафява мастна тъкан се открива в организма само на малките деца. По-нови изследвания обаче откриват кафява мастна тъкан и в организма и на доста от възрастните. Познанията върху метаболизма на кафявата мастна тъкан дадоха нова насока в търсенето на средства в лечението на свръхтегло и затлъстяване. Засега обаче опитите да се стимулират тези процеси чрез медикаменти са несполучливи.
Висцералната мастна тъкан уплътнява вътрешните органи и ги предпазва от механични травми. Излишъкът от висцерална мастна тъкан е познат като централно затлъстяване, затлъстяване тип ябълка или бирено коремче.
За появата му са „виновни” мъжките полови хормони, които спомагат за отлагане на мазнините в областта на корема. Между централното затлъстяване, сърдечно-съдовите заболявания и диабета има неоспорима връзка- Има бърз тест, който може да ви покаже дали сте застрашени от риск за развитие на усложнения, свързани с това затлъстяване. Измерват се обиколката на талията и обиколката на ханша и се изчислява съотношението между тях, като сантиметрите на талията се разделят с тези на ханша. При жените резултатът не трябва да е по-голям от 0,85, а при мъжете – над 0,95.
Съвременният подход за определяне на мастната тъкан е основан на принципа на биоелектричния импеданс. Използва се слаб безвреден електрически ток, който преминава през тялото и измерва съпротивлението му. Мастната тъкан е с характерно съпротивление и след съобразяване с тегло, възраст и пол, се пресмята процента на мастната маса. Нормално за мъжете е дой а е 11-22%, а за жените – 22-23%.
Женските полови хормони водят до отлагане на мастна тъкан по бутовете, бедрата и ханша при нежния пол, това е т.нар. женски (геноиден) ти, тип круша. Тъй като тези полови хормони са мастно разтворими, с отпадане на еднокринната функция на яйчниците при менопауза или с отстраняване на жлезите мастната тъкан нараства. Тогава се образува депо от полови хормони извън женските полови жлези.
В периода на менопауза се увеличава и относителният дял на мъжките полови хормони (андрогени), произвеждани от надбъбречната жлеза. Това е причина в този период мастната тъкан от областта на ханша да мигрира към областта на корема и талията.
Важно е да се знае, че самата мастна тъкан е ендокринен орган, който произвежда хормоните лептин, резистин и ангиотензин. Повечето от тях играят роля в усложненията на затлъстяването - високо кръвно налягане и атеросклероза.
Но тъй като в природата има баланс и нищо не е само черно или бяло, в мастната тъкан се произвежда субстанцията адипонектин, която предпазва от развитие на усложнения.
Мастната тъкан участва и в регулирането на половите функции. Неслучайно жени със силно редуцирана мастна тъкан вследствие на строга диета имат проблеми с менструалния цикъл и детеродните функции.
Трябва да се отбележи обаче, че в последните години коренно се промени стилът ни на живот. В развитите общества храната е в изобилие и няма периоди на глад. Освен това съвременният човек е изключително обездвижен. Колцина от нас ходят пеша на работа? Кой изкачва повече от два-три етажа, без да ползва асансьор? В домакинската работа автоматизацията е навсякъде. А какво да кажем за часовете, прекарани пред компютъра?
Съвременният човек приема повече енергия, отколкото изразходва в ежедневието. И тази енергия се трупа под формата на така неприятните мазнини. Така целият този „механизъм”, който природата е използвала в запазването на човешкия род, се обръща срещу самия човек.
Епохата на изобилието, както се определя настоящето ни, освен с всички положителни страни ни изправя и пред проблеми, с които трябва да се съобразим.
Повече движение, по-малко и по-качествена храна ще помогнат на тялото ни да си осигури оптимален енергиен баланс. Тогава мастната тъкан ще изпълнява функциите, които природата й е отредила в многовековната еволюция на човечеството.