Мазите храни и антибиотиците се оказаха опасна комбинация, която заплашва с чревно възпаление. Това твърдят американски учени от Катедрата по медицинска микробиология и имунология, Медицинско училище, Калифорнийския университет в статия, публикувана в списание Cell Host & Microbe.
В проучването им участвали 43 здрави хора и 49 пациенти с диагноза синдром на раздразненото черво (IBS), заболяване, при което има редовни пристъпи на коремна болка, дискомфорт, подуване на корема и диария. Ако тези симптоми са придружени от възпаление на чревната лигавица и характерни промени в състава на чревната микробиота (общността на микроорганизмите, които живеят в храносмилателния тракт), тогава говорим за висок риск IBS да се превърне в много по-сериозно хронично заболяване, което засяга чревната стена - възпалително заболяване на червата (IBD). Към IBD се отнасят болестта на Крон и улцерозният колит.
Сред участниците с IBS при 19 пациенти се наблюдавала висока предразположеност към развитие на IBD (pre-IBD).
Учените открили, че рискът от пред-IBD се увеличава драстично, когато антибиотиците се комбинират с мазни храни. Например, тези участници, които са яли много мазни храни и някога са приемали антибиотици, са били 8,6 пъти по-склонни да развият пред-IBD от тези, които никога не са приемали антибиотици и чиито диети са с ниско съдържание на мазни храни.
В допълнение, мазните храни и антибиотиците повишават риска от пред-IBD сами по себе си, установиха изследователите. Изчисленията показват, че участниците с най-високо съдържание на диетични мазнини са около 2,8 пъти по-склонни да развият възпаление на лигавицата на червата, отколкото тези с най-малък прием на мазни храни. А тези, които са приемали антибиотици през целия си живот, са 3,9 пъти по-склонни да имат пред-IBD от тези, които не са приемали антибиотици, независимо от диетата.
За да разберат причините, поради които комбинацията от мазни храни и антибиотици има такъв негативен ефект върху чревната лигавица, учените провели серия от експерименти върху мишки. Оказало се, че тази комбинация нарушава функцията на митохондриите в лигавичните клетки, блокирайки способността им да изгарят кислород. В резултат клетките консумирали по-малко кислород и в червата се образувало излишно количество молекули от този елемент.
Такава среда става неудобна за полезните чревни бактерии, което води до дисбаланс в микробиотата - ентеробактериите, причинявайки възпаление, започват да процъфтяват в червата, обясняват учените.
Експериментите показали също, че месалазин (5-аминосалицилова киселина), използван за лечение на болестта на Крон и язвен колит, може да помогне за рестартиране на митохондриите в клетките на чревната лигавица и следователно има потенциал да бъде използван при лечението на пред-IBD.
Коментари