Яденето на червени люти чушки подобрява защитата на организма срещу развитието на диабет и сърдечни заболявания, твърдят австралийски изследователи.

Изводът им, че „пикантната червена храна може да предотврати тези две потенциално фатални заболявания“ е направен от изследователски екип, ръководен от д-р Киран Ахуджа, старши научен сътрудник в Училището по здравни науки в Университет на Тасмания.

Специалистите обясняват лечебния ефект на този вид пипер със съдържанието на активните съставки капсаицин и дихидрокапсаицин. Как действат тези съставки?

Защита срещу сърдечни заболявания. Когато става въпрос за сърдечни заболявания, капсаицинът и дихидрокапсаицинът в лютите чушки могат да намалят натрупването на мастни отлагания по стените на артериите, като по този начин предотвратяват образуването на кръвни съсиреци, обясняват експертите. Те напомнят, че телесните мазнини и кръвните съсиреци са ключови фактори за предразположеността на човека към сърдечно-съдови патологии.

Лютите чушки могат да намалят окисляването на лошия холестерол, намалявайки образуването на плаки в артериите, допълват изследователите.

Заключението им отразява данни от проучване, публикувано в Journal of the American College of Cardiology. Според тези данни, яденето на люти чушки поне четири пъти седмично намалява риска от смърт от коронарна болест на сърцето с 44%.

Защита от диабет. Този вид чушки също помага за предпазване от диабет (по-специално диабет тип 2, който може да бъде предотвратен). Един от основните проблеми, свързани с диабет тип 2, е високата кръвна захар, резултат от това, че инсулинът, произвеждан от панкреаса, не работи правилно или недостатъчно.

Проучването установило, че яденето на ястия, съдържащи люти чушки, корелира с по-ниски нива на кръвната захар и нивата на инсулин след хранене.

Въз основа на нашите по-ранни изследвания, ние очакваме консумацията на червени люти чушки от хора с нарушен глюкозен толеранс и диабет тип 2 да осигури значителни подобрения в кръвната захар след хранене, инсулина и други рискови фактори за диабет и сърдечни заболявания, коментира ръководителят на проекта д-р Ахуджа.