Хората с късогледство са намалили производството на „хормона на съня“ мелатонин, което води до нарушаване на циркадните ритми и проблеми със съня. Резултатите са от проучване, проведено от австралийски учени от Университета Флиндърс, публикувани в списание Sleep.
В изследването са участвали 18 студенти с късогледство и 14 студенти с нормално зрение. Младите хора, чиято средна възраст била 22 години, прекарали няколко нощи в лаборатория за сън, за да могат учените да наблюдават производството на мелатонин и качеството на съня им.
Мелатонинът е „хормон на съня“, произвеждан от епифизната жлеза в мозъка. Той регулира биологичните циркадни ритми - циклите на променящи се периоди на сън и будност в тялото. Производството на мелатонин започва малко след залез слънце, достигайки своя връх от два до четири сутринта, след което намалява.
Установено било, че началото на производството на мелатонин вечер се забавя с повече от час при късогледите участници в сравнение с участниците с нормално зрение.
И като цяло, пиковото ниво на „хормона на съня“ сред учениците с късогледство е било по-ниско от това на техните връстници с нормално зрение. Изследователите установили, че такава характеристика води до нарушаване на циркадните ритми и проблеми със съня - студентите с късогледство заспивали по-късно и по-бавно, а също така спели по-лошо и по-малко от участниците с нормално зрение.
Коментари