Депресия, тревожност, страх от стареенето – всичко това може да е предизвикано не от какво да е, а от ендокринни нарушения. Хормоните – спътници на нервната система, заедно управляват всички процеси в организма. Докато ендокринната система работи правилно, за нея си спомняме само след дребни емоционални бури! Но ако някой от хормоните започне да изработва недостатъчно или излишно количество, това веднага се усеща. Как?
Повишена раздразнителност
Честата смяна на емоции, вътрешно напрежение – ако тези симптоми ви преследват всеки ден, възможната причина е в хормонални нарушения.
Най-напред трябва да проверим хормоните не щитовидната жлеза – трийодтиронин (Т3, тироксин (Т4) и тиреоидстимулиращия хормон (TSH), който се изработва от хипофизата и контролира функцията на щитовидната жлеза.
Повишената раздразнителност и нарушението на съня са възможни симптоми на хипертиреоидизъм (базедова болест) - състояние, при което хормоните на щитовидната жлеза са изработват в излишък.
Други възможни симптоми са отслабване, учестено и усилено сърцебиене, нарушение на сърдечния ритъм, потливост, треперене на китката и палците на ръката. При жените може да се появят и нарушения в менстриуалния цикъл. Често се развива и офталмопатия – зачервяване на очите, които стават подпухнали и реагират болезнено на ярката светлина.
Въздействието на женските полови хормони върху емоционалното състояние е доста сложно и не винаги еднозначно.
Слабост и повишена уморяемост
Намалената работоспособност, постоянното желание на поспим и състоянието на „изстискан лимон“ се отдават на ненормирания работен ден, недоспиването и стреса. Необходимо е просто добре да си починете и наспите и всичко ще бъде нормално. Най-често е така, но ако проблемът е в хормоналните нарушения, почивката няма да помогне.
Хроничната умора може да е проява на хипотиреоидизъм – състояние, при което щитовидната жлеза изработва прекалено малко хормони. Човек напълнява, лицето му подпухва, кожата става суха, а гласът – хрипав. Пулсът е забавен, паметта се влошава, безпокоят ви запек и болки в мускулите. В кръвта се повишава нивото на холестерола.
За поддържане на тонуса при мъжете е важно нормално ниво на тестостерона. При недостига му настъпва бърза умора, намалява умствената работоспособност, повишава се теглото, либидото спада и ерекцията се влошава.
Негативно се отразява на самочувствието и недостигът на хормоните на стреса, които се изработват в надбъбречните жлези. Човек става муден, чувства силна умора дори и след сън, настроението е подтиснато, концентрацията на внимание намалява. Хроническият излишък от адреналин и подобни нему вещества става причина за раздразнителност и нарушения на съня. Ако нивото на хормоните на стреса се колебае, тези симптоми се редуват.
Панически атаки, тревожност и депресия
Тези заболявания се разглеждат като чисто психиатрични. Лекуват ги с антидепресанти, лекарства против тревожност, провеждат психотерапия. Не бива обаче да забравяте и за хормоните, защото ендокринните нарушения също играят важна роля.
Депресията, например, с която успяваме да се справим с помощта на антидепресанти, може да е симптом на недиагностициран хипертиреоидизъм. Повишената тревожност – напротив, често се среща при хора с хипертиреоидизъм. Често лекуват безуспешно жените от панически атаки и анорексии, предизвикани от повишеното ниво на тиреоидни хормони.
Роля играят и половите хормони. Рискът от нарушения в душевното здраве нараства по време на половото съзряване, предменструалния синдром, бременността, мъжкия и женския климактериум. Депресията при мъжете може да се развива на фона на ниското ниво на тестостерон или високото на естрогените.
Развитието на депресии, повишена тревожност и безсъние спомагат за дисбаланса при хормоните на стреса, които се изработват ва надбъбречните жлези – адреналин и кортизол.
Болки и чупливост на костите
Със стареенето костите на човека неминуемо стават по-малко издръжливи. Често процесът става прекалено бързо – това явление се нарича остеопороза. Костите стават слаби и крехки. Безпокоят ни болки, деформира се гръбначния стълб, и най-малката травма заплашва със сериозни фрактури.
Остеопорозата застрашава най-много жените в менопауза, което се случва заради намаленото ниво на естрогените. Женските полови хормони поддържат активността на остеобластите – клетките, които образуват новата костна тъкан. Близо до щитовидната жлеза се намират жлези, които отделят паратироиден хормон, който намалява съдържанието на калций в костите, потиска образуването на костна тъкан и засилва разрушаването й. Прекалено високата активност на паращитовидните жлези също способства за развитието на остеопороза. Рискът се повишава и при наднормена функция на щитовидната жлеза, нарушения в работата надбъбречните жлези, на хипофизата.
Затлъстяване
Теглото на човека зависи от три фактора – характера на хранене, физическа активност и наследствеността. С други думи важно е колко калории постъпват в организма и как бързо се изгарят. Някои хора ядат много, но остават стройни, други бързо трупат килограми при минимални грешки в диетата. Разпространението на затлъстяването по цял свят расте.
Ендокринното, тоест предизвиканото от нарушения в работата на жлезите с вътрешна секреция затлъстяване, се среща рядко – в около 5% от случаите. За тази причина може да се заподозре силното натрупване на килограми, независимо от спазването на диета и физическата активност, ако съществуват някои други симптоми, характерни за ендокринните заболявания.
Телесната маса
Телесната маса при затлъстяване нараства при понижаване нивото на половите хормони - мъжкия и женския климакс, хипотериоза. Ако в излишък се изработват хормони на надбъбречните жлези, се развива състояние, известно като синдром на Иценко-Кушинг.
Отлагат се много мазнини в тялото и по лицето, ръцете и краката изглеждат тънки. Повишава се кръвното, появяват се сърдечни проблеми, понижава се имунитетът, повишава се нивото на глюкозата в кръвта.
Затлъстяване, главоболие, повишение на кръвното налягане, недоразвитие на половите органи и на вторичните полови признаци, чести колебания в настроението – възможни са прояви на хипоталамичен синдром, който се среща при подрастващите и при възрастните в средно до 40 години, като при жените е по-често.
Повишено кръвно налягане
Съществува понятието симптоматична ендокринна хипертензия, тоест повишено кръвно налягане, причиненото от нарушения в работата на жлезите с вътрешна секреция.
Ендокринният произход на патологията може да зеподозрем по няколко причини.
Ако едновременно с повишеното кръвно човек започва да трупа килограми и често изпитва жажда, ако при жените са се появили проблеми с цикъла, а при мъжете се е понижило половото влечение, възможно е вината да е в кората на надбъбречната жлеза, която произвежда прекалено много хормони.
Артериалната хипертензия е един от симптомите на хипертиреозата например, при дифузна токсична гуша. Ако кръвното се повиши силно при подрастващи с наднормено тегло, може да бъде заподозрян хипоталамичен синдром.
Съчетанието от повишено кръвно с мускулна слабост, жажда, обилно уриниране, особено през нощта са картина, характерна за прекалената изработка на алдостерон, хормонът на кората на надбъбречната жлеза, който увеличава обема на кръвта и принуждава тъканите да задържат вода.
Треска, болки в корема и загуба на тегло на фона на повишено кръвно, могат да свидетелстват за тумор на надбъбречните жлези.
Хормоните регулират много важни функции на организма, затова разстройството в ендокринната система могат да предизвикат най-различни симптоми. Правилно е да ги оцени и установи точната диагноза има само лекарят. Важно е редовните профилактични прегледи – не само при ендокринолог, но и при други специалисти.
Текстът е консултиран с професор Красимира Икономова, клинична лаборатория и имунология
Коментари