Клетките на черния дроб при мъжете и жените различно възприемат и преработват лекарствата. Това се отнася особено до жените в менопауза, при които рискът от поява на странични ефекти от дадено лекарство е по-висок.
В изследване, проведено от Обединеният изследователски център към Европейската комисия установили как на клетъчно ниво се различават реакциите на черния дроб към лекарствата при жените и при мъжете. Учените тествали пет препарата, за които се знае, че хората ги възприемат различно в зависимост от пола: диклофенак, хлорпромазин, ацетаминофен, верапрамил и омепразол. Тестването се извършвало върху клетъчни култури от черния дроб на мъже и на жени. Учените оценявали отделно ефектът върху черния дроб на жените преди и след менопауза.
В хранителната течност за клетъчната култура те добавяли едно от петте лекарства за време от 30 минути до 5 часа. След това изследвали и анализирали химическия състав на клетките и установявали концентрацията на токсични продукти от разграждането на лекарствата. Оказало се, че тази концентрация е най-голяма при жените в менопауза.
Когато фармацевтите създават ново лекарство, токсичността му обикновено се изследва върху самци гризачи, тъй като тяхната физиология не зависи от половия цикъл, който трудно се проследява. Затова данните за това, че някой от тези препарати могат да се окажат по-токсични за слабия пол, засега не са много.
Освен това учените все още нямат обяснение защо това е така. Бъдещите изследвания обаче, трябва да дадат отговор на този въпрос.
Коментари