Много от нас знаят добре какво представляват киселините. По статистика половината от хората чувстват симптомите поне веднъж месечно, 20% страдат от тях 2-3 пъти седмично и имат хронична форма или дори гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ).
Какво трябва да знаем за киселините, за да можем да се предпазваме навреме?
Причините за появата на киселини могат да са от най-различно естество. Често за тях е виновен стресът, хранителните алергии, структурни проблеми с хранопроводния сфинктер. Прекалено острата храна и алкохолът могат също да предизвикат или да задълбочат проблема.
Как да разберете дали страдате от ГЕРБ?
Най-простият начин е като се опитате да си отговорите сами на следните въпроси:
Често ви мъчи дискомфорт, който ви се струва, че идва от стомаха?
Чувствате ли парене в задната част на гърлото?
Чувствате ли горчив вкус и киселини в устата?
Имате ли проблеми след хранене?
Антиацидите могат ли временно да облекчат състоянието ви?
Ако може да отговорите утвърдително на всеки от тези въпроси, а симптомите се проявяват повече от два пъти седмично, вие най-вероятно имате сериозни проблеми! И спешно трябва да се консултирате с лекар.
Ако киселините ви безпокоят само от време на време, възползвайте се от следните препоръки:
Сменете възглавницата с по-висока. Важното е главата ви, когато лежите, да е по-нависоко. Това пречи на съдържанието в стомаха да се върне обратно към хранопровода.
Дъвчете дъвка. Учените смятат, че тя стимулира изработването на слюнка, която е алкална. Слюнката преминава през хранопровода и помага за защита на лигавицата, като неутрализира част от киселините в стомаха.
Намалете размера на порциите. Колкото по-голям е обемът на обяда или вечерята ви, толкова по-големи са и шансовете ви това да провокира пристъп на киселини заради механичното налягане на храната върху сфинктера на хранопровода.
Употребявайте повече ферментирали продукти. Богатите на пробиотици храни, като кисело мляко, сирене, кисело зеле са много полезни при такива страдания. Използвайте и щадящи начини за приготвяне на храната си, като замените пърженето съд задушаване или варене.
Откажете се от тежката мазна храна и фаст фуда.
Не носете тесни дънки. Стягащата дреха притиска стомаха, а това може да предизвика движение на съдържанието в него към сфинктера в основата на хранопровода, което в крайна сметка ще доведе до киселини.
Не яжте два часа преди тренировка. Физическото натоварване, като скачане на въже или бягане, могат да предизвикат киселини дори у хора, които обикновено не страдат от това. Ако пък правите фитнес с пълен стомах, избирайте само велотренажор или йога.
Не заемайте хоризонтално положение на тялото преди да са минали 2-3 часа от последното хранене. Това може също да предизвика оттичане на съдържанието в стомаха и да раздразни лигавицата, което задължително ще ви докара киселини.

Продукти, които провокират киселини


Кетчуп
. Този сос е приготвен от домати с добавка на захар, оцет и ароматизатори. Всички тези компоненти дразнят стомашната лигавица.
Лук и чесън. Тези кореноплодни предизвикват остри изгаряния в хранопровода. Независимо от това, че лукът и чесънът са много полезни, намалете употребата им до минимум.
Цитрусовите плодове. Заради голямото съдържание на киселини, количеството стомашен сок се увеличава. Затова хората, склонни към киселини, е по-добре да избягват консумацията им.
Кофеин. При попадане в организма, той разхлабва преградата, вследствие на което стомашният сок попада в хранопровода.
Захар.Голямото количество сладко може също да провокира киселини, тъй като захарта повишава киселинността в стомаха.
Алкохол. Това особено се отнася до червеното вино. Освен че само по себе си то е кисело, под негово въздействие се отпуска преградата и тогава стомашния сок започва да навлиза в хранопровода и да го раздразва.
Пушени храни. Заради съдържанието на мазнини и на нишесте в тях, процесът на храносмилане се забавя и като следствие се появяват киселини.