В тези качества на любимата подправка са уверени американски учени от университета в Аризона, които установили, че цинамалдехидът – съединение, което придава на подправката специфичен вкус и аромат, е способен да се справи с колоректалния рак.
Учените провели изследване върху мишки, като включили в храната им цинамалдехид, съобщава Zee News. И установили, че този компонент на канелата защитава мишките от колоректален рак. Благодарение на цинамалдехида подложените на въздействието на канцероген организми успели за неутрализират токсичните вещества и да се възстановят.
Специалистите продължават изследванията, които са насочени към това да разберат дали ракът се предотвратява от канелата или от отделен неин компонент. И когато са сигурни в отговора, ще започнат изпитания и върху хора.
Неотдавна друго изследване доказа, че риска от колоректален рак може да намалят и ядките. Участниците в изследването изяждали по 28 грама ядки два и повече пъти седмично и вследствие това рискът от рак на дебелото и на правото черво при тях намалял с 13%. Става дума за ядки от бадеми, бразилски орехи, кашу, лешници, орехи, макадамия, кедрови ядки, фъстъци.
Коментари