Знаем че, правилното хранене и спазването на дневния режим предпазват детето от простуда в началото на пролетта. Но достатъчни ли са те?
Бебетата до 6 месеца са защитени от болести заради имуноглобулините, които получават по време на вътреутробното развитие.
Изработването на собствени клетки-защитници в детския организъм започва на по-късен етап в индивидуалния живот и приключва в периода на полово съзряване. Затова през детството децата са по-податливи на инфекции. Ако детето боледува от остри респираторни заболявания по-често от 6 пъти годишно, а простудите преминават бавно или с усложнения, необходима е консултация на лекар-имунолог.
Тренировките помагат за укрепване на имунната система на децата, доказали учени от Небраска. Докато стресът, неправилното хранене, хиповитаминозата и хроничните заболявания намаляват детския имунитет.
Подходът към всяко дете за повишаване на имунитета, трябва да е индивидуален – може да се наложи корекция в храненето, закаляване, пиене на поливитаминни добавки и т.н. Докато приемът на имуностимуланти е необходим само при децата с имунодефицит, доказан от чрез лабораторни анализи.
В храната на детето трябва непременно да има зеленчуци, плодове, сокове, млечно-кисели продукти, месо (пилешко, говеждо, пуешко), яйца, супа, зеленчукови бульони и каши.
Сънят на детето трябва да продължи не по-малко от 10 часа. Преди сън не се препоръчват игри на компютъра, гледане на телевизия и слушане на силна музика, за да може сънят да е спокоен и дълбок.
Закаляването, спортът, разходките на свеж въздух, комфортният психоклимат в семейството и обществото повишават ефективността на профилактиката от простуди.