Излизането от така наречената зона на комфорт повишава мотивацията и личностното израстване, доказаха учени от Чикагския университет. Според тях такъв изход може да бъде публично изказване и други събития, с които човек не е свикнал.

Развиването на умение като публично говорене, което предизвиква вълни от панически страх у някои хора, не е много приятна и лесна задача. Изследванията обаче показват, че ако все пак можем да преодолеем страха от публично говорене, то самото излизане от зоната на комфорт ще допринесе за засилване на мотивацията и личностното израстване. Липсата на страх от психологически дискомфорт е мотивираща, защото хората преодоляват тези неудобни чувства и го правят комфортно, което допринася за постигането на целта.

Авторите на изследването отбелязват, че психологическият дискомфорт за много от нас е знак, че трябва да спрем да преследваме собствените си цели в живота, защото е твърде неприятен. Но дискомфортът, който изпитваме, докато се движим, всъщност е индикация, че постигаме напредък. И можете да използвате тези неприятни усещания, за да увеличите мотивацията за постигане на собствените си цели. Това са резултатите от експерименти с участието на повече от 550 ученици в десетки различни класове.

Авторите на експеримента предложили на учениците да определят дискомфорта като своя цел, като ги подтикват да се чувстват неловко и неудобно по време на определени упражнения. В другата група се фокусирали върху редовни упражнения и импровизации. Именно в първата група, където учениците били научени да търсят дискомфорт, собствената им упоритост и апетитът към риск се увеличили. И това им гарантирало много по-голям напредък.